Enemy / Düşman

Spoiler İçerir!

Kaos henüz anlaşılamamış bir düzendir.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent, Sarah Gadon

Kurgu :Matthew Hannam

Süre: 90 dk

Ülke: İspanya, Kanada

Yıl: 2014

Saramago’nun “Kopyalanmış Adam” romanından uyarlanan “Düşman” psikolojik gerilim türünde izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Film gerilim türünde olmasına rağmen biraz yavaş ilerlemekte fakat gerek konusu gerekse karakterlerin yaşadıkları kaosları ilginç bir şekilde anlatmasıyla izleyicileri sıkmamaktadır. Adam Bell, filmin ana karakteri; üniversitede tarih dersi veren, kalıplaşmış bilgilerle günlerini tekrarlayan ve aynı döngüde sürüp giden biridir. Fakat bir gün arkadaşının tavsiyesi üzerine izlediği bir filmde kendisine tıpatıp benzeyen Anthony’i görür ve gerçek hayatta bulup onunla tanışma öyküsünü anlatan muhteşem bir gerilim örneğidir.

Filmin ilerleyen sahnelerinde Antony ve Adam ‘ın ikiz olmadıklarını bunun bir yanılsama olduğu anlaşılmaktadır.Adam ‘ın en son kısımda kendine ait fotoğrafı Helen (Antony’in karısı ) evinde bulması onların tek bir karakter olduklarını güçlendirmekte. Anhedonizm, asosyallik, avolisyon, künt duygulanım gibi durumlar Adam’ın şizofreni olabileceği tanısını güçlendirmekte. Filmde Adam’ın oyunculuk ajansını 6 ay önce bırakması ve karısı Helen’in 6 aylık hamile olması şizofreninin bu sıralarda ortaya çıktığını düşündürmektedir. Bunlara ek olarak Adam’ın annesi ile geçirdiği konuşmada annesinin ucuz oyunculukları bırakıp içinde bulunduğu düzenli hayatı sürdürmesi gerektiği cümlesi aslında Antony’in hiç var olmadığı , geçmişe ait bir bellek yitimiyle ilişkilendirilebilir.

Adam’ın tarih dersi verip vermediği de ihtimaller arasındadır. Ders verdiği sıralarda sürekli aynı şeyleri anlatması ve son kez sınıfa girdiği sahnede sınıfın boş olması aslında hiç ders vermediği ihtimalini güçlendirmektedir.

Adam ve Anthony’nin bir bedendeki iki zıt kişiliği; doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü, güzelle çirkini temsil etmesi fikri insanın varoluşsal bir kaos içinde olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Bu kaos günümüz modernleşen toplumlarda daha çok gözlenmektedir. Adam’ın tarih öğretmenliği yaptığı sıralarda bahsettiği gibi faşizm ve totalitarizmin kurallarına esir olmuşcasına bağlanmakta, bu kuralları içselleştirip gerçekten olabildiğince uzaklaşılmaktadır. Filmde sıkça yer verilen devasa yapılar modernleşen çağda insanın psikolojik sıkıntılar içinde çırpınıp durduğunun sinyallerini veriyor. Filmde yaşanan anlamsızlık, kendine, ilişkilerine çevreye yabancılaşma, zamanın durma derecesinde yavaş ilerlemesi varoluşun dayanılmaz sorgulamasına yol açmaktadır.

Filmdeki örümcek imgesi, bir yandan bu zihin bağını temsil ederken öte yandan karakterin içinden çıkılmaz bir varsanı ve sanrı savaşı verdiği hissini doğuruyor. Örümceğin ortaya çıktığı ilk sahnede çıplak bir kadın tarafından ayağıyla ezilmesi Adam’ın kadınlara yönelik yaşadığı küçüklük duygusunun ve cinselliğe yönelik tutumunun bir yansıması olabilir.

Enemy bir çok konuyu barındırması itibariyle izleyicileri bir kafa karışıklığına sürüklemekte, varoluşsal bir sorgulama içine itmektedir. Mutlaka izlemeniz gereken bir film. İyi seyirler !

 

Büşra Vurkun

Adnan Menderes Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir