Eddie the Eagle / Kartal Eddie

2016 / IMBDb: 7.4 / Dramatik Komedi, Biyografik / İngiltere, Almanya

 

Yönetmen : Dexter Fletcher

Oyuncular: Hugh Jackman, Taron Egerton, Keith Allen, Jo Hartley

 

Eddie the Eagle, bir sıva ustasının oğlu olan İngiliz Eddie Edwards’ın 1988 yılında olimpiyatlara katılmasının gerçek öyküsünü anlatıyor.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Eddie (Taron Egerton) : Çocukken bacağındaki sakatlık nedeniyle yıllarca tedavi görmesine rağmen o yıllarda olimpiyatlara katılmaya karar vermiş, hedefleri olan bir gençtir. Toplumun dışında kalmış, zaman zaman iletişim sorunları yaşamaktadır. Ebeveynleri arasında farklı aile tutumları sergilense de bu dengesizlik durumu Eddie’yi çok fazla etkilememektedir. Defalarca başta babası dahil çevresinden olumsuz yorumlar, ketleyici sözler işitse de kişisel kontrol arzusu yüksek olan Eddie, hayallerinden asla vazgeçmez ve azmin zaferini gözler önüne serer. Olimpiyatın farklı alanlarındaki spor dallarında yeteneğini keşfetmeye çalışan Eddie adeta benlik arayışı içine girer. Kayakla atlayış dalında karar kılan fakat yeteneği olmayan Eddie’nin ideal benliği ile benliği realitede birbirinden uzaktadır. Eddie’nin ilgilerini keşfedip üzerinde çalışması, ona anlam katan aktivitelerle uğraşması kendini gerçekleştirme ihtiyacının bir parçasıdır. Alfred Adler’in yaratıcı benlik kavramının izleri karakterde görülmektedir. Bir diğer kavramı olan kurgusal finalizm, insan psişesinin dış dünya ile ilişkileriyle ilgili yapılar ya da keşiflerdir. Sağlıklı kişiliklerin kendini gerçekleştirme eğilimleri birer kurgusal finalizmdir. Bunu da Eddie’nin üzerinde açıkça görebiliyoruz. Aynı zamanda kimlik duygusunun var olduğu bir bireydir.

Bronson Peary (Hugh Jackman) : Döneminin parlak kayak atlamacısı Peary, takımdan atılmasından sonra spordan uzaklaşmış ve içkini arkasına sığınmıştır. Adeta bir savunma mekanizması gibi alkolü kullanır ve kendini rahatsız eden düşüncelerini bu yollarla bastırır. Yıllar sonra Eddie ile karşılaşmasıyla birlikte Eddie’nin azmi onu harekete geçirir. Alkole olan düşkünlüğü ve yaşam stili altbenlik(ID) ağırlıklı hareket ediyor olduğuna işaret eder.

Eddie’nin babası (Keith Allen) : Eddie’ye karşı otoriter aile tutumu sergilemektedir. Riskten kaçınır ve itaat beklemektedir. Oğlunu yetkin görmez ve onun yerine kararlar verir.

Eddie’nin annesi (Jo Hartley) : Babasının aksine Eddie’nin annesi demokratik bir tutum içerisindedir. Eddie’nin ilgi ve yeteneklerine duyarlıdır. Eddie’ye kendi olabilme hakkı tanır ve kişilik gelişimine yardımcı olmuştur.

Azmin ve kararlılığın vücut bulmuş hali olan başkahramanımızın hayallerinin peşinden gidişi herkese ilham verecek nitelikte. Her şeyin kazanmak olmadığını sözde bırakmayacak bir öykü. Yaratıcı benlik ve kurgusal finalizmi net bir şekilde seçebileceğimiz bir film. Modern olimpiyatların kurucusu olan Pierre de Caubertin’in “Hayatta önemli olan zafer değil, mücadeledir.” sözüyle filmimizi özetleyebiliriz.

 

Atike Erözdemir

Hacettepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir