Doğduk Yaşıyoruz, Biz Ne İşe Yarıyoruz?

Dünyaya geliş nedenimiz en başta anne- babamızın bunu istemesi üzerine konumlanmışken kendimizin ve diğerlerinin farkına varmaya başladığımız anda işler değişir.Kendimiz olmak,farklı olmak,fark yaratmak ve vicdansal bir yükle bir işe yaramak dürtüleri er ya da geç kapımızı çalar.Çalınması gereken bu kapı gelişimsel ve yaradılış gereği zamanında çalınırsa hele bir de, yenmez de yanında yatılır.Bu durum sonrası bir telaştır alır başını gider.Bedensel,zihinsel,ruhsal bir keşif başlar.Siz ya da birisi sizi nereye koyacağı ile ilgili ya da hayatın size olan bonus hediyelerini değerlendirip sizden bir şey yaratmak ister, normaldir bu. Boyun uzunsa basketbolcu ol,fiziğin güzelse manken ol,iyi taklit yapıyorsan oyuncu ol,titiz ve düzenliysen bankacı ol memur ol,çocuklarla aran iyiyse öğretmen ol,liste uzun.Hayal gücüne bağlı genişlet sen.Bunlar nispeten doğru.Birileri ya da siz bütün yönlerinize ne kadar geniş bir açıdan bakarsanız kendinizde o kadar farklı şeyler görüp kendinizi bir yaradılış mucizesi olarak nitelendirirsiniz ki öylesiniz,tebrik ederim.

Ama işte işler her zaman bu kadar yolunda gitmez.Öyle bir şey ve biri vardır ki içinizde siz ve bir başkası bunu asla göremez bazen.O da küser,siner.Hiç ummadık yerde çıkar belki , belki sonsuza kadar susar.

Kendini keşfetmek her açıdan olmalıdır.Bir meslek ya da bir iş seçmek kendini keşfetmekle içindeki bir çok alana yönelmekle mümkündür. Hiç bir zaman koşmazsan ne kadar hızlı koşabileceğini keşfedemezsin,şarkı söylemezsen sesin hakkındaki fikrin ne olabilir ki,aynaya bakmazsan göremezsin,denemezsen yapamazsın,karar vermezsen de başaramazsın.Hayatın kolay olduğunu kim söyledi.

Yazımı William James in bir sözüyle noktalayayım mı?

“Çoğu insan fiziksel,entelektüel veya ahlaki açıdan olsun kendi potansiyel varlıklarının çok azını kapsayan dar bir çemberde yaşar.Hepimiz içinden hayal bile edemediğimiz şeyleri çekip çıkarabileceğimiz yaşam sarnıçlarına sahibiz.”

Her sözü söylemedim ama biraz da siz konuşun kendinizle bu konuda, söyleyecek çok şey bulacağınıza eminim. Hoşçakalın..

 

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Hande YILDIRIM

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir