Dedemin İnsanları

Filmin Adı: Dedemin İnsanları

Oyuncular: Çetin Tekindor, Durukan Çelikkaya

Tarih: Kasım, 2011

Yapım: Türkiye

Yönetmen: Çağan Irmak

Ege’nin küçük bir sahil kentinde geçen film, 10 yaşındaki Ozan’ın etrafında şekillenen olaylar üzerinden ele alınmıştır.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Mehmet Bey (Çetin Tekindor) : Nüfus mübadelesinden ötürü ailesiyle İzmir’e yerleşmek zorunda kalan Mehmet Bey, çevresi tarafından sevilip sayılan saygın bir isimdir. Dürüstlük, yardımseverlik ve içtenliği kendinde barındıran Mehmet Bey, aynı zamanda iyi bir aile babasıdır. Torunu ile yakından ilgilenen Mehmet Bey, torununun son zamanlarda hırçınlaşan tavrına karşı şaşırmıştır. Zira uyumlu torunu gitmiş, yerine her söylenene karşı çıkan, sert biri gelmiştir. Sorunun derinlemesine incelenmesi ise tarihsel ve sosyo-kültürel gerçeklerle yüzleşmemizi sağlıyor. Film ruh sağlığı alanı ile ilgili bir bozukluk, rahatsızlık, belirtilerle ilgili olmaktan çok, sıcak samimi ilişkilerin önemi, aile unsurunun sağlam temellere oturtulduğunda ne denli etkili olabileceğini görmemiz açısından önemlidir.

Ozan (Durukan Çelikkaya) : Ailesi tarafından sevilen ve yakından ilgi gösterilen sakin, uyumlu bir çocuk olan Ozan, arkadaşları tarafından kabul görmeyince hırçınlaşmaya başlar. Arkadaşlarına göstermediği öfkesini aile üyelerine göstermeye başlamıştır (Yön değiştirme savunma mekanizması) öyle ki; bu durum dedesinin dikkatini çekmiş sorunun kaynağını öğrenip çözüme kavuşturmayı gerekli görmüştür. Problem davranışların incelenmesi, sağlıklı bir şekilde ele alınması ve çözümcül bir bakış açısının ortaya konulması açısından başarılı örneklerin olduğunu söylememiz mümkündür. Zira okul psikolojik danışmanlarına, ilkokul çağındaki öğrencilerin velilerinin bu tarz problemlerle gelmesi mümkündür. Benzeri problemlerle ilgili (aniden görülen olumsuz yönde davranış değişikliği) çözüm mekanizmalarının sağlıklı bir şekilde işe koşulması, yargılayıcı bir tutum yerine kabul edici bir tutumun sergilenmesi büyük önem arz etmektedir. Kabul edici tutumun uygulanışı ve sonuçlarını görmemiz açısından da film öneme sahiptir.

 

İzleyince sıkılmayacağınız, kendinizi aileden biri olarak hissedebileceğiniz bir film olduğunu düşünüyorum. İyi seyirler dilerim

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir