DANIŞMANLIK İNCİLERİ

Kitabın Yazarı: Prof. Dr. James P. Carnevale
Kitabın Çevirmeni: Doç. Dr. Deniz Albayrak – Kaymak
Yayınevi: Anahtar Kitaplar Yayınevi
Baskı Sayısı: Birinci Basım, 2014
Sayfa Sayısı: 200
Fiyatı: 13.60 tl

Davranış daima bir şeyi değiştirmeye yöneliktir.”

Kitabın yazarı Carnevale, 30 yıldan fazla öğretmenlik yapmıştır: 6 yıl lisede İngilizce öğretmeni, 4 yıl orta dereceli kolejde İngilizce öğretmeni ve 21 yıl San Diego Eyalet Üniversitesi’nde danışmanlık profesörü olarak. San Diego Üniversitesi’ndeki çalışma sırasında aynı zamanda uygulamalı çalışan bir terapist olmuştur ve aslında terapist olarak deneyimleri onu “öğrencilerin gerçekten danışman olmayı öğrendikleri” alan çalışması dersinde uzmanlaşmaya yönlendirmiştir.

Dr. Carnevale ve eşi 12 metre uzunluğunda bir gemide yaşamaktadırlar, benim en ilgimi çeken genelde yazarların yaşantılarıdır. Bu yazarımızın yaşantısını okudukça fazlasıyla ilgimi çeken noktalar gördüm, kitabı okuma sürecinde yazarı hissetmemi ve diyaloglar halinde karşılıklı oturuyormuşum gibi hissediyordum.

Dr. Carnevale kitabı yazma sürecinden bahsediyor başta. Alan uygulaması dersini verirken izlediği iki yol öğrencilerinin içinde bulundukları danışmanlık sürecine karşılık verme şeklindeymiş adeta. Karşılıkları genelde 2 türde olurmuş: (1) durumlar hakkında nasıl düşünüleceği ve (2) durumlarla ilgili olarak ne yapılacağı. Bu genellenebilirlikler üzerinden karşılıkları öğrencileri not almaya başlıyor ve birbirleriyle paylaşırken şaka yollu “Carnevale’in bilgelik incileri” diye söz ediyorlarmış. Öğrenciler bu incileri mizahi çizimler ekleyerek kartlara dönüştürüyorlar ve alan uygulaması dersinde bunlar adeta bir gelenek haline geliyormuş. Carnevale bu kartları hatıra günleri için saklamaya başlamış. Daha sonra öğrencilerinin ve meslektaşlarının isteği üzerine kitap haline getirmiş, pek yayımlamak istemese de istekleri geri çevirmek istemeyerek kitabı yayımlama sürecine girmiş.

Kitap 8 bölümden ve 110 inciden oluşmaktadır. Danışma sürecini bölüm bölüm ele alan Carnevale bu süreçte neler yapılması gerektiğini ufak ufak öneriler vererek ilerliyor. Kitap oldukça yalın bir dille anlaşılır bir vaziyettedir. Psikolojik danışmanlık alanında uygulamalı hizmetler sunanlar için yazılmıştır. Kitap psikolojik danışmanlık öğrencilerine zengin bir kaynak olmakla kalmıyor, onların yetiştirilmesiyle sorumlu eğitimcilere, bu alanda çalışanları olumlu yönde etkileyecek düzeyde. Hatta sadece bu alandaki sorumluları etkilemekle kalmıyor, eğer bu alana ilgisi olup da ilişkilerinde bu önerileri kullanmak isteyenler için de yeterli olacaktır.

Danışmanların yeni yeni öğrendiğini ve danışanlar gördükçe bu alanda ilerleyebileceklerini düşünen Carnevale, danışanların böylesi bir şeye ihtiyaçları olmadığını, onların yaşamları boyunca zaten böylesi bir problemle yaşadıkları için o anda kendisi olduğunu ifade ediyor. Danışman danışanın arkadaşlarından, ailesinden veya başvurduğu diğer kişilerden farklı olmalıdır, çünkü danışan zaten problemini çözebilseydi para karşılığı danışmana gelmezdi. Bu yüzden onun arkadaşı ve ailesinden bir kişi olmadığınızı unutmamamız gerektiğini ve buna göre hareket etmemiz konusunda sürekli uyarıyor.

Dr. Carnevale danışmalarında ve insan davranışının temelinin ne olduğu tartışmasında Freudyen ve Adler’ci kuramları dikkate aldığını ve uyguladığını her seferinde dile getiriyor. Tabi geri kalan kuramcıları asla reddetmediğini hatta birçoğunun bazı görüşlerine hak verdiğini ve katıldığını söylüyor. Danışanın bedensel hareketlerinden tutun sözlü ifadelerle ve hatta gözleriyle size (danışmana) neler yansıttığını ve bunu nasıl kullanmanız gerektiğini anlatıyor. Savunma mekanizmaları en dikkat etmemiz gereken konuların başında geliyor.

Danışmanlık felsefesini, danışmanlığın sınırları ve amaçları, danışanların danışmanlık nedenleri, danışmanın rolü, danışmanlıkta sorunlar, teknikler ve işlemler, yap ve yapma ve sonlandırma gibi mükemmel 8 bölümden oluşan danışma sürecini gözlemleyeceksiniz. Birçok yerde karşınızda bir danışanı hayal ederken onunla konuşur bir vaziyette bulacaksınız kendinizi. Kullandığınız her kelimenin, cümlenin danışan üzerindekini etkisini unutmamalıyız tabi ki. Danışanların kızgınlık, korku ve hüzünlerini bazen kahkaha atarak bazen ağlayarak sembolize ettiklerini, bunu anlamamız ve buna göre hareket etmemiz konusunda uyarılıyoruz Carnevale tarafından.

Eğer insanların sizden hoşlanmasını sağlamak yaşam biçiminizin önemli bir yanıysa, çok yüksek bir olasılıkla iyi bir danışman olmak sizin harcınız değildir. Danışmanlığın büyük bir kısmını oluşturan kızgınlık, korku ve hüzündür, güneşışığı ve güller değil.”

Eğer iyi bir danışman olmak istiyorsanız kesinlikle bir elkitabı niteliğinde olan bu kitabı beğenmeniz dileğiyle. Keyifli okumalar dilerim.

Betül SERTKAYA

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir