Crash / Çarpışma

2004 / Drama – Suç / IMBD : 7.8 / ABD

Yönetmen : Paul Haggis

Oyuncular : Matt Dillon , Sandra Bullock, Don Cheadle, Thandie Newton, Jennifer Esposito, Brendan Fraser, Ryan Phillippe, Terrence Howard, Ludacris, Larenz Tate, Micheal Pena

 

İranlı bir dükkan sahibi ve kızı, Siyahi bir yönetmen ve karısı, Meksikalı bir anahtarcı, Brentwood’lu bir ev kadını ve savcı kocası aynı zamanda sevgili olan iki polis memuru, Koreli orta yaşlı bir çift ve acemi bir polis.. Her biri Los Angeles’ta birbiriyle uzak ve bir o kadar bağlantılı 36 saat geçiriyor. Çok kültürlü yapıda önyargı ve ırkçılığın yaşamı ne denli yokuşa sürdüğünü yansıtan bir film. Aynı zamanda izleyicileri kendi önyargılarını sorgulatacak bir yapı. En iyi film, en özgün senaryo ve en iyi kurgu ödüllerine sahip olan Crash sizleri öngörülemez bir kurgu ve şaşırtıcı sonlarla baş başa bırakırken iki saatten çok fazlasını veriyor.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi : Birbirinden ayrık görünen birkaç yaşamın ardında aslında ırkçılığın ve etnosentrizmin baskınlığını filmin ilk anlarından itibaren görebiliyoruz. İki siyahinin kendini kanıtlamak adına araba çalmasıyla başlayan film, Anthony karakterinin üstünlük çabası arkasındaki aşağılık kompleksine işaret ediyor. Baskın karakterlerden Matt Dillon ırkçılık ve önyargının en yoğun görüldüğü isim. Muhtaç olduğu bir siyahiye öfkelenip gücünün yettiği tüm siyahlara kötü davranarak yön değiştirme savunma mekanizmasını kullandığını görüyoruz. Cameron Thayer ise sürekli aşağılanmış hor görülmüş siyahi bir yönetmendir. Yapılan tüm ırkçı hareketleri görmezden gelerek yadsıma yapmaktadır fakat hikayenin sonunda bu bastırılmış duyguların nasıl patlak verdiğine şahit oluyoruz.

Sonuç olarak karşımızda Los Angeles’ın kozmopolit kent yaşamının tüm gerçekliklerinin yansıtıldığı bir filmle karşı karşıyayız. Bu gerçekçi ve sert hikaye sonunda herkesi tebessüm ettirecek sonlarla bağlanmış.

 

Atike ERÖZDEMİR – Hacettepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir