Çocuklarımızın Bedensel Alarmı


Karın ağrısı, mide bulantısı, baygınlık ya da baş dönmeleri… Vücudumuzda görülen bazı fiziksel belirtilerin nedeni psikolojik olabilmektedir. Organik nedenlerle açıklanamayan bedensel belirtilerle ortaya çıkan, psikososyal veya duygusal nedenlere bağlı olduğu düşünülen somatizasyon bozukluğu çağımızla birlikte okul dönemindeki çocuklarda da görülmeye başlamaktadır (Öztürk, 1988, s.538).Bu durumunçocukların ruh sağlığı,akademik hayatları, aile ve akran ilişkileri gibi birçok alan üzerinde etkili olduğu görülmektedir.
Çocuklarda somatik belirtilerin ortaya çıkış sebeplerinden biri başarı baskısının büyük olmasıdır. Değişen dünya ile birlikte ailelerin de çocuklarına karşı olan tutumları değişmektedir. Aileler çocuklarından artık büyük başarılar beklemekte ve birçok alanda bu başarıyı göstermelerini istemektedirler. Bunun için çocuklarını en iyi okullara göndermekte, ek dersler aldırmakta ve kalan boş vakitlerini de spor, müzik ve diğer dallardaki aktivitelerle geçirmelerini sağlamaktadırlar. Yoğun bir tempoyla karşı karşıya kalan çocukların da çoğu zaman bu stresi kaldırmakta zorlandığı ve kaygı yaşadığı görülmektedir.Kaygıyla birlikte ortaya çıkan somatik belirtilerin fark edilmesi ise önem arz etmektedir.Bu konudaki en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Ebeveynlerin kaygı durumunda daha çok görülen belirtilerin neler olduğunu bilmesi erken müdahale için çok etkilidir.En sık görülen somatik belirtiler arasında baş ağrısı, karın ağrısı, kollarda ya da bacaklarda ağrı ve enerjide azalma hissi yer almaktadır (Şişman, Kadıoğlu, Ergün ve Erol, 2014).

Peki ya somatizasyon belirtileri en çok hangi ailelerde görülmektedir? Somatik belirtilerin görüldüğü aileler genellikle sakin ve durgun aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tip ailelerde duygular sözel olarak fazla ifade edilmemektedir. Genellikle aile içinde duyguların ifade edilmesi açık ya da gizli olarak engellenmekte ve istenmemektedir. Psikosomatik belirtiler gösteren çocuklardaki anne çocuk ilişkisi deincelenmesi gereken bir diğerkonudur. Psikomatik belirtiler gösteren çocuklar annenin sevgisini ve yakınlığını kazanabilmek için çaba sarf etmesine rağmen anneleri tarafından görmezden gelinmektedir. Fakat çocuklar bedensel belirtiler gösterdikleri zamanlarda annelerinden bekledikleri ilgi ve şefkati görmektedirler(Özenli, Yoldaşçan, Topal ve Özçürümez, 2009).
Somatizasyon şikayetleriyle karşılaşılan durumlarda nasıl yaklaşılacağını bilmekşikayetlerin anlaşılması konusunda yararlı olacaktır. Öncelikli olarak değerlendirme aşamasındafiziksel muayenenin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Herhangi bir fiziksel bulguya rastlanmadığı zaman somatik belirtilerden şüphelenmek yerinde olacaktır. Somatik şikayetlerin ne sıklıkla ve hangi durumlarda ortaya çıktığını bilmek tedaviye hız kazandıran bir etkendir.Somatik belirtiler gösteren kişinin yaşadıklarını önemsemek, duygularını saygıyla karşılamak ve kendisini iyi hissetmesini sağlamak gerekmektedir.Kişinin ailesi ve akranları ile ilişkileri, romantik ilişki durumu eşlik eden depresyon, okb,kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarının olup olmadığın incelemek de yerinde olacaktır.

Detaylı değerlendirme yapıldıktan sonra çocuk ve ailesine somatik şikayetlerin sıklıkla karşılaşılabilen bir durum olduğu, aile desteği ve doğru yaklaşımlarla güzel sonuçlar alınabileceğinin ifade edilmesi gerekmektedir. Çocukların üzerindeki stres yükünü azaltmak ve rahat bir ortam sunmak şikayetlerin azalmasına katkıda bulunacaktır.Çocuklardan beklediğimiz üstün başarı beklentisini azaltmak ve normalde hobi olması gereken ama artık çocukların omzunda bir külfet olan aktiviteleri azaltıp yeniden seveceği bir şekilde sunmak gerekmektedir. Ailelere destek konusunda da onlara çocuklarına destek olmaları gerektiği, çocuklarını dinlemeleri ve kaygıları ile korkularını ciddiye almaları gerektiği konusu anlatılmalıdır.Unutulmamalıdırki vücudumuzun mesajlarını dinlemek geleceğimiz için yapılabilecek en iyi hareketlerden birisidir…

Kaynakça
Özenli, Y., Yoldaşcan, E., Topal, K., &Özçürümez, G. (2009). Türkiye’de bir eğitim fakültesinde somatizasyon bozukluğu yaygınlığı ve ilişkili risk etkenlerinin araştırılması. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 10(Suppl 2), 131-136.
Öztürk , M.O. (1988) Ruh Sağlığı ve Bozuklukları. Nurol Matbaacılık, Ankara
Şişman, F. N., KADIOĞLU, H., Ergün, A., & Erol, S. (2013). Okul Çocuklarında Somatizasyon ve Somatik Belirtiler Nedeniyle Okul Revirine Başvuru Durumu. Journal of PsychiatricNursing/Psikiyatri HemsireleriDernegi, 4(3).

Görsel Kaynakça
https://im.hthayat.com/2017/06/19/ver1498185005/1051353_620x360.jpg
http://www.mutlubidunya.com/wp-content/uploads/2018/01/ergenlik-ve-depresyon.jpg
https://www.kodcuherif.com/images/2016/02/yazilim-icin-universite-secimi-ve-aile-baskisi-730×390.jpg

Atakan TÜRKMEN
Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir