Çocuk Neyi Neden Yapar?

Yazarın Adı: Adem GÜNEŞ
Yayınevi: Nesil
Basım: 60.Baskı, Ocak 2016
Sayfa Sayısı: 208
Fiyatı:15

“ Çocuklarda saldırgan davranışların birçoğu, ihtiyacın önündeki
engelleri kaldırmak için masum davranışlardır.”

Adem Güneş,1969′ da Ankara’da doğdu. Rotterdam Üniversitesi Pedagoji bölümünden mezun oldu. Pedagojinin kültürden bağımsız olamayacağını dile getiren Güneş, Anadolu Pedagojisi değerlerinin altını çizmekte, ‘çocuğa karşı duyarlılığın artmasının o toplumdaki bireylerin iyi oluşuna katkı sağlayacağını’ öngörmektedir.

Yayınlanmış pekçok eseri bulunan Adem Güneş’e Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından “Çocuk Dostu Ödülü” ve Medya Etik Konseyi tarafından “Aile ve Çocuk Programları Medya Etik Ödülü” verilmiştir.

Yazarın bazı önemli eserleri: Çocuk Deyip Geçmeyin, Tutunma Çabası Aidiyet, Güvenli Bağlanma, Nezaket ve Zerafeti İçin Mahremiyet Eğitimi, Doğal Ebeveynlik, Çocukluk Sırrı, Annelik Sanatı, Tatil Sürecinde Çocuk Eğitimi, Rahat Bırakın Beni/ Sosyal Fobi, Bilmezsen Korkarsın Tabi/ Korku’ dur.

Çocuk Neyi Neden Yapar? , çocuk eğitiminde bilinmesi gereken temel pedagojik bilgileri içeriyor. Bu anlamda anne ve babalara ve tüm adaylara hitap ediyor. Kısa ve öz bilgiler içerdiğinden, okumak ebeveynler için daha kolay bir hal alıyor.

Kitap pedagoji alanına ait ve çocuk eğitimi konusunda sıkça karşılaşılan sorunları içeriyor. Her bölümün sonunda ebeveynlerin göndermiş olduğu sorular cevaplanıyor. Kitap böylece ebeveynlere rehber oluyor.

Adem Güneş, çocuk eğitiminde kültürün önemli olduğunu her bölümde ifade ediyor ve sorunlara bu doğrultuda çözüm önerisi getiriyor. Güneş, bu anlamda ailelere “kültür boşluğu” yaşatmadan rehberlik ediyor.

Çocuk Neyi Neden Yapar? Adem Güneş’ in daha öncede çocuk eğitimiyle ilgili yazdığı kitapları arasında yerini almıştır.
Kitap toplam 20 bölümden oluşuyor. Bunlar: Çocuklarda Yeme Alışkanlığı, Çocuklarda Uyku Düzeni, Çocuklarda Dil Gelişimi, Çocuklarda Kaba ve Çirkin Sözler, Çocuklarda Hırçınlık ve Bağırtılar ,Adım Adım Tuvalet Eğitimi, Çocuklarda Parmak Emme, Çocuk ve Sütten Kesilme Süreci, Çocuklarda Tırnak Yeme, Çocuklarda Korkular, Kardeş Kıskançlığı, Çocuklar ve İçe Kapanıklık, Çocuk ve Yalan, İzinsiz Eşya Getirme, Hareketli Çocuklar, Çocuklarda İnatçılık, Hırçınlık ve Vurma Alışkınlığı, Çocuklarda Tikler, Teknoloji Bağımlılığı, Çocuklarda Kendini Tatmin Etmedir.

Bölümde anlatılanlara bakacak olursak şunların üzerinde durulduğunu söyleyebiliriz: Engellenme çocuklarda saldırgan davranışların ortaya çıkmasına neden olur.

Çocuğun uykusunun düzenli olması bir anlamda da ebeveyni ile duygusal doyuma erişmesine bağlıdır. Kültürümüze göre çocuk bireysel değil kollektif yetiştirilmelidir. En son çocuk eğitiminde, oluşacak problemlerde önemli olan yansıyan problemi değil kök problemi anlamak ve çözmektir.

Çocuklara kullandıkları kelimelerin kötü bir söz olduğunu hikayeler yardımıyla öğretirsek çocuk bunu direkt değil indirekt şekilde öğrenirse, kendini savunmaya gerek duymamış, kırılmamış olur.

Kitabın, çocuk eğitimine önem veren ancak hayatın yoğun temposundan bu konuya ayıracak yeterli zamanı olmayan anne babalara ve tüm adaylara yararlı olacağı inancındayım. Keyifli okumalar dilerim.

 

Kübranur ÜÇÜNCÜ
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir