Çocuğum Okula Başlıyor

Zaman geldi,okullar açılıyor… Çocuğum heyecanlı, bense ondan stresliyim. 66 aylık olan çocuğumun benden ayrı olduğu durumu kabullenmekte zorluk yaşıyorum, nedeni aşikar! evde parkta elimi bırakmadan yürümeyen çocuğum şimdi süslü sınıfların örtülü sıralarında oturmaya hazırlanıyor çanta bakıyorum henüz boyuna yaraşır bir sırt çantası bulamadım! peki bu omuzlar nasıl kaldıracak o kadar defter kitabı…O eller 6 saat boyu elimi tutmadan nasıl durabilecek..

 

Çocuğunu ilk kez okul koridorlarına bırakacak birçok annenin kafasını bulandıran sorunların birkaçı yalnızca. Ebeveynler hazır hissediyor muyum sorusunu yönlendiriyor kendine zira bu evden ayrılış sadece çocukta değil ailelerin yaşantısında da köklü değişiklikler yapmakta. Evin zaten merkezinde olan çocuk artık farklı mevzular oluşturmaya başlıyor harf öğrenimi sırasında beklenen sancılı günler geldiğinde evde ya sesler harfler heceler çıkarmaya çalışan bir 66 aylık ya da yapamıyorum gitmek istemiyorum nidaları ile sabahları önlük giyilirken başlayan karın ağrıları… biliyorsunuz ki bu sancıları % 90’ı okula derslere arkadaşlarına henüz alışamamış bir 66  aylık  öğrenci profilidir. Elbette okul her çocukta böyle tezahür etmez burada çocuğunuzu nasıl büyüttüğünüz önemli. Yaşına uygun sorumlulukları kaldırmaya ürken bir çocuk geçmiş yaşantısında korunaklı yetiştirilmenin sonucunu göstermektedir. Önceki yazımda bahsettiğim apartman dairelerine baskılanmış bir çocuğun o yaşta olması gerektiği yerde (sokakta oyun alanlarında) bulunmaması halinde okullu olduğu zaman ürkek bir ceylan hissiyatını bizlerde uyandırmaktadır. Enerjisini dışa vuramayan çocuk okul döneminde sıkılgan pasif içine dönük bir çocuk halini alması kaçınılmazdır yaşanan sosyal deneyimlerin gücü burada kendini gösterir yeniliğe açık iletişim kurabilen ayrı kalma sıkıntısı çekmeyen çocuğun ileri ki zaman diliminde bağımlı kişilik haline gelmesine engel olmaktadır. Okul öncesi aile yahut okul eğitiminin yadsınamaz faydasıyla ilkokul çağı olumsuz bir seyir göstermeden başlayacaktır.

İyi bir başlangıcın temelinin ailede atıldığından bahsettik okul öncesi devrede yapılan sosyal faaliyetler zihinsel beceriler ilkokul dönemine uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır bireyleşmeye başlayan çocuk bu dönemde ilk okuma yazmaya adım atarak öğrenme alanını genişletecektir sadece ilk okuma yazma değil arkadaşlıklar edinmeye başlama ya da belli zaman sonra anne tanımına koyduğu öğretmeniyle iletişim kurması da büyük bir değişimdir yahut hep oyuncak tutan elin uzun süreyle kalem tutmaya başlaması bilişsel, duyuşsal ve  psikomotor  değişimler göstermektedir. Öğrencinin okullu olmasıyla aldığı sorumluluklar ona bir külfet olarak mı geliyor bunu düşünmek gerek. Sınıf içerisindeki hal ve değişimleri ne yöndedir? bu konuda doğru bilgi edinmek ve ona göre harita oluşturmak geleceğe yatırım niteliğindedir.

 

 

NASIL DESTEK OLURUM?

Ebeveyn olarak öncelikle çocuğunuzun bakışıyla fazla korumacı bir profildeyseniz bu durumu bozmalısınız gösterdiğiniz fazla itina ve gözden sakınma onun sizden, evinden ayrılışını sancılı hale getirecektir.

Çocuğunuzun okula adapte süreci konusunda okula, öğretmene ve koşullara sert yaklaşmanız uyum sürecini sekteye uğratacaktır aksine pozitif ve sabırlı olmanız  kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Eğitimin her şeyden önce sizde başladığını bilmelisiniz okula başladığında çocuğunuzun aklında okul ve içeriği hakkında soru işareti kalmamasına ayrıca dikkat etmelisiniz, ailesinden edindiği bilgiler güven duygusunun temelini oluşturacaktır.

Sevgi her durumun başlangıcıdır, okula karşı antipati duyan çocukların aileleri sevgi yoluyla yaklaşarak başlamadan okulu tanıtmalıdırlar.  Eğitim- Öğretim büyük bir ekip işidir, gerektiği noktada Sınıf Öğretmeninden ya da Psikolojik Danışmandan yardım alabileceğinizi unutmayın.

Sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin hazırladığı uyum etkinlikleri ve çalışmaları  ile  sizlerin sürece doğru noktadan sebatlı bir şekilde vermiş olacağınız tam destek ile tutarlı iyi bir başlangıç olması muhtemeldir.

En önemlisi ise Sınıf Öğretmeninin elinde sihirli değnek olduğunu düşünüp dokunduğunda çocuğunuzun donanımlı bir öğrenci haline gelmesini beklemeyin, iyi bir gelecek kolektif bir çalışmanın sonucu ortaya çıkar ve bu ekibe sizler de dahilsiniz.

 

Psikolojik Danışman

Duygu KÖSE

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir