Celda 211 / Hücre 211

Yer: İspanya

Yıl: 2009

Yönetmen: Daniel Monzo

Oyuncular: Luis Tosar, Alberto Ammann, Marta Etura

Hayatın kartları karışık karılmıştır. Tesadüfi olaylar üzerinde şekillenen hayatımız sabit bir yol izleyemez. Roller her zaman değişebilir. Bir hapishanede geçen filmimizde kahramanımız Juan’ın başına gelen de tam olarak budur. Gardiyan olarak yeni işine başladığı hapishanede kendini isyanın arasında bulur ve hayatı için karakterinin tam zıttı olan mahkum rolüne bürünür.

Juan: Evli ve baba olmayı bekleyen gardiyanımız çoğu insanın umutlarının tükendiği yere kendi umutlarını yeşertebilmek için gelmiştir. Gardiyanlık yaptığı süreç boyunca mahkumları iyi incelemesinin meyvesini isyan sırasında almıştır. Başlarda iyi giden mahkum rolü Juan için film ortalarına geldikçe rol olmaktan çıkmıştır ve Juan kendini mahkumlarla özdeşleştirmiştir. Nitekim film sonlarına doğru gelişen olaylarla birlikte kendisi de bir mahkum niteliklerine sahip olmuştur. Karakterimiz etrafındaki insanların psikolojik boyutlrını çok iyi inceleyen ve kişilerin karar alma mekanizmalarını çok çabuk çözebilen bir kişidir. Film başlarında mahkumların fikirlerini sonlarına doğru ise gardiyanların fikirlerini çözümleyebilmiştir. Juan film boyunca izleyicilere şu soruyu sorduruyor: “Hayatın ve sevdiklerin için neler yapabilirsin? Sınırlarını ne kadar zorlayabilirsin?”

Malamadre: Filmi izlemeye değer kılan en büyük karakter aynı zamanda koğuşun en azılı suçlusu ve isyanın başı. Malamadre film boyunca iyiyle kötü arasında çok sert bir çizgi olmadığını gösteriyor. Çok büyük suçlar işlemiş olasına rağmen çok sağlam ahlak kritelri ver. En önemlisi adil davranmakta. Hapishaneden hiç çıkmayacağını bilmesine rağmen orda olanlar yardım etmek ve yaşam standartlarını yükseltmek amaçlı isyanı başlatıyor. Kimseden öneri almamayı sevmemesine rağmen verilen fikirler güzelse onları dinlemeye çalışıyor. Film sonunda ona en çok istediği şeyi özgürlüğünü vaad etmelerine rağmen arkadaşlarından vazgeçmiyor ve kabul etmiyor.

Elena: Juan’ın karısı olan Elena film boyunca çok fazla gösterilmemesine rağmen hayattaki mutlulukların paradan ziyade kişinin sevdikleri olduğunu çözümleyebilmiş nadir insanlardan.

Hayatın stabil olmadığını, her bir hamlenin bile değişiklik yaptığını her dakikasında hissettiren bir film. İyi ya da kötü yoktur. Her insan içinde bir nebze iyilik bir nebze kötülük vardır. Bizi farklı yapan ise iyilik ve kötülüğün aldığı yüzdelerdir. Aksiyonu film boyunca sönmeyen Celda 211 kendi kulvarında vasatın çok üzerinde lezzetli bir film.

Tuğçe ERDEM

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir