Brokeback Mountain / Brokeback Dağı

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Anne Hathaway, Jake Gyllenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams

Yapım: ABD

Tarih: 2006

 

Biri çiftçi diğeri rodeocu olan bu iki adamın hayatı 1963 yazında, Brokeback Dağında birleşir. Amaçları para kazanmak için çobanlık yapmaktır fakat serin geçen bir akşamın sonucunda aralarındaki ilişki duygusal bir boyuta ulaşır. Evliliklerine rağmen ilişkilerini sürdürmeye çalışırlar. Bu durum yaşadıkları dönem yüzünden uzun süre gizli kalmak zorundadır. Ta ki birileri gerçeği öğrenene kadar…

Psikolojik Açıdan İncelenmesi:

Ennis Del Mar: Ailesini küçük yaşta kaybeden Ennis abi ve ablası tarafından büyütülmüştür. Küçük yaşta hayatın zorlu yüzüyle karşı karşıya kaldığı için içine kapanık biri olmuştur. Çok fazla konuşmayan, yeniliklere açık olmayan, riske girmeyi sevmeyen biridir. Jake ile tanışana kadar tek amacı para biriktirip Alma ile evlenmekti. Bu evliliğin sonucunda iki kızı olur ancak Jack herkesten önce gelir. Yaşama sevincini Jack’te bulsa da aile yapısından dolayı bu tarafını hep bastırmak zorunda kalır. En büyük problemleri, kavgaları bunun yüzünden çıkar. Birkaç ayda bir Jack ile yaptığı kaçamaklar ona yetmektedir ancak Jake için durum bundan farklıdır.

Jack Twist: Ennis’in tam zıttı bir kişiliğe sahiptir. Dışa dönük, duygularını açığa vuran, sevgisini saklamak istemeyen ve Ennis’e göre daha cesur biridir. Ailesi, eşcinsel olduğu için onu kabullenememiştir. Ennis’in toplumdan çekinceleri birlikte hayat kurmalarına engeldir. Karşılaştığı bu tavır onu başka erkeklerle beraber olmaya mecbur bırakır çünkü cinsel dürtülerini daha fazla kontrol edemez. Ennis’le olma isteğini başka erkek ve kadınlara yöneltir.

Alma Beers: Ennis’in karısıdır. Başlarda çok iyi giden evlilikleri Jack’in ortaya çıkmasıyla sarsılır. Durumu anlayan Alma uzun süre konuyu açmaz ve iki çocuğu için eşinin ilgisizliğine katlanır. Film boyunca ne olursa olsun aileyi bir arada tutmaya çalışan anne modelini canlandırır. İşler yolunda gitmese bile asla çocuklar ve babaları arasındaki ilişkiyi engellememiştir.

Lureen Newsome: Jack’in karısıdır. Babasının işlerini yürüten Lureen, kendi ailesi ile çok ilgili değildir. Tek uğraşı rakamlardır ve oldukça ilgisiz bir eştir. Jack’in hayatında olup bitenler hakkında uzun süre hiçbir bilgisi olmamıştır. Öyle ki aralarındaki tek duygusal bağ oğullarıdır.

 

 

Ayşe Çokyavaş

Yeditepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir