Boyhood / Çocukluk

Filmin Adı: Boyhood

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular:  Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke, Lorelei Linklater

Tarih: 2014

Yapım: ABD

Filmin Konusu

            Film boyunca bir çocuğun 12 yıl boyunca hayatının en önemli kesitlerini izliyoruz. Çocukluktan ergenliğe kadar olan bu süreçte Mason adlı karakterin yaşadığı sorunları görmekteyiz. Filmin çekimi 12 yıl sürdüğü için bu süreçte en popüler olmuş şarkı ve konular işlenmiştir filmde. 11 eylül’den, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’ndan tutun Coldplay şarkılarına kadar her şey o zamanlardaki popülaritesine göre filmin içine girmiştir. Filmde belirli bir giriş ve sonuç yoktur. Bu durumlar açısından benzer filmlerden ayrılmaktadır.

 

Psikolojik Açıdan İncelenmesi

 

Mason: Mason karşımıza ilk olarak 5 yaşında sevimli bir çocuk olarak çıkıyor. Kendinden birkaç yaş büyük ablası ve annesi ile sıradan bir hayat sürmektedir. Eşinden boşanan Olivia iki çocuğunu tek başına büyütmektedir. İlk dönüm noktası Olivia’nın daha çok para kazanma amacıyla üniversiteye gitmeye karar vermesi ve Houston’a taşınmaları ile olur. Film, Mason’ın anılarından oluştuğu için 3.5 yaşından beri ilk kez babasını gördüğü sahneyle başlar. Babasına anlattığı ilk anı ise anneleri ile kavga etmeleridir. Annesinin yaptığı evliliklerin başarısız olması Mason’ı babasına daha çok bağlar. Annesi kendi dertleriyle uğraşmaktadır. Sürekli taşındıkları için yakın arkadaş edinemez, üvey kardeşleriyle bağ kuracak kadar uzun süre yaşamaz. Ablası ise ergenlik döneminde kendisinden küçük kardeşiyle birlikte olmayı küçük düşürücü bulur. Tüm bunların sonucu olarak Mason içine kapanık ve yaşıtlarından olgun bir çocuk olmuştur. Lise yıllarından başlayan fotoğraf merakı üniversite için burs almasını sağlar. Artık 18 yaşında bir birey olan Mason evden kurtuluş yolunu bulduğu için mutludur çünkü 12 yılın özeti -12 yılda iz bırakan olaylar- annesinin evlilikleri, boşanma sonrası taşınmalar ve soluğu babasının yanında almasıdır.

Olivia: Mason’ın annesidir. Kendini oldukça yetiştiren bu kadın, belirli dönemlerde yanlış evlilikler yapıp bu yanlışlardan kendini ve çocuklarını kurtarmakla uğraşmıştır. Karşılaştığı zorluklara ve 2 çocuğuna rağmen kariyer yapmayı başarmıştır.

 

12 yıl boyunca birçok kişi bu ailenin içine girip çıkmış fakat sadece biyolojik babaları sabit kalmıştır. Farklı bir yapım aşaması ve çok fazla kişi olduğu için filmde çok fazla bütünlük olmadığını düşünüyorum. Fakat yaşananların tek bir çocuğun gözünden aktarılması filmi ilgi çekici kılan en önemli unsurdur.

                                                                                              Ayşe Çokyavaş

                                                                                              Yeditepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir