Bitirilmemiş İşler, Nerelerde İşler?

Bitirilmemiş İşler, Nerelerde İşler?

 

İnsan bu hayatın seyrinden nasıl geçer?

Yaşadıklarımız nasıl işlenir?

Gestalt terapi yaklaşımında, insanların daha önce tamamlayamamış oldukları işlerini(ihtiyaç, temas ya da duygularını) tamamlama eğiliminde oldukları; bunları tamamlayana kadar unutamadıkları ve tamamlayabilmek için çeşitli yollar aradıkları görüşü ortaya çıkmıştır. Her ne olursa olsun, söz konusu insan; acıyı, kederi, mutluluğu, öfkeyi, yası…duyguları yaşarken anlamlandırır. Çözümleyemediğimiz belki de sindiremediğimiz olaylar bir gün farkında olmadan başka şekil ya da olaylarda gün yüzüne çıkmaktadır. Eksik kalan bu İşler bedensel olarak da tepkilerini göstermektedir.

Peki algıladığımız her şey sindirilmeli midir?

Yaşam bir bütün ise oluşturan parçalar da bir o kadar anlamlıdır. Ancak bir yapbozu oluşturan parçalar tek başına anlam ifade edemezken birleştiğinde bir bütünü ifade eder. İnsan hayatının içinde engellenmişliklerin, tamamlanmamış işlerin sayısı arttıkça; kişi sadece gergin değil, yetersiz, yorgun, tükenmiş hissetmeye başlar.Hayatın döngüsünde siz ya da bir başkası yaşadıklarınızdan sorumlusunuz.Enerjinizin şimdiye ve yeni olana yönetebilmesi için farkındalık gerekmektedir.Geçmişte yaşadığımız farkında olmadığımız olaylar, belli durumlarda  verdiğimiz tepkilerle  tamamlanmamış, eksik bırakılmış  işlerimize yol açar.Tepkilerimizin kabul olanı rahatsız etmediği sürece tamamlanmış anlamına gelir.

 

Fark edebildiğimiz her duygumuz tamamlanırsa  geçmişte kalmayıp ‘şimdi ve burada’lığınıza  huzur verecektir. Bu yüzden gestalt terapide  tamamlanmamış işlerle çalışırken amaç, hem kişinin geçmişin olumsuz etkilerinden kurtulmasını hem de bugünde kişinin alternatif beceriler kazanarak tatminkar bir hayat hedeflemesine yardımcı olmaktır.

İnsan bütün müzikleri dinlemeli alabildiğine

Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına

Ataol Behramoğlu

 

Merve Nur SERTKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir