Bir Harf Bin Umut

İnsanlık harflerle tanıştığı andan itibaren yaşadıklarını ve duyumsadıklarını kelimelere dönüştürerek basılı bir format haline getirmiştir. Bu basılı formatın en gözde hali kitaplar olagelmiştir. Sayfa sayısı az olsun ya da çok olsun kitaplar insanlık serüvenin yaşamına tanıklık eden başat konumunu hep korumuştur. Yaşamlara tanıklık eden basılı formatlar yaşamlara da öncülük etmeye başlamıştır. Çoğunlukla olmasa dahi bu format kendisini takip eden ve içeriğinden yaşamlar bulup bu yaşantıları kendi alanına taşıyan bireyler bulmuştur. Zaman ve bireylerin düşünceleri bize gösterdi ki nu formatın kişi üzerindeki gücü ve sarsıcı etkisi kesin olarak ortada. Bizler ruh sağlığı çalışanları olarak kitapları çalışmalarımızın neresinde kullanabileceğiz?
Sahip olduğumuz alan bilgi ve birikiminin yaptığımız okumalarla güçlendirilmesi ve bunun pratikte yansıma bulması saha çalışmalarımızın önemli noktalarından biri konumundadır. Kitaplar insan yaşantısının birikimini her harfi ile içerisinde barındıran ve kişiye yaşam alanına dair hemen hemen her konuda yol gösterici niteliğinde olan çok özel ve çok değeri nadir yardımcılardan biridir. Yaşantımızda karşılaştığımız onlarca problemin yansımasını kitaplarda bulabilmekteyiz. Çalıştığımız bireylerin de problemlerine ya da iç dünyasına hitap edecek onlarca kelime bulunmaktadır. Doğru parçaları doğru kişiye yol gösteren bir ışık gibi tutabilmek çalışmalarımız içinde ilk sırada yer alan konulardan biridir.
Birey kendi yaşantısına ışık tutacak bir metinle vaktini paylaştığında yaşam çevresine ilişkin farkındalığı artacak ve başka kişiliklerin yaşamlarında pratik bulan düşünceleri yaşantısına kendi farkındalığı yoluyla kazandırabilecektir. Bizler iletişimde olduğumuz bireylerin yaşantılarında onlara her zaman eşlik edebilecek bir konumda değilizdir çoğu kez. Ancak kitaplar bireylerin hemen her zaman kolaylıkla ulaşabileceği bir konumdadırlar. En problemli anlarında onların elinden tutacak ve onları o problemden kurtaracak bir yere sahiptir. Bazen bir metin onlarca insanın söyleyeceklerinden çok daha etkili olabilmektedir. Bizler bu farkındalıkla yaptığımız çalışmalarda bu metinlere yer veren ve onları aktif olarak yaşayan bireyler olabildiğimiz durumda etkililiğimiz ve problem konusunda yardımcı olabilmemiz daha mümkün olacaktır. Metinlerin birey üzerindeki mutlak iyileştirici gücünü her zaman düşüncemizin en üst sırasında görebilmeliyiz. Ve unutmamalıyız ki her harf içerisinde yüzlerce yansıtma ve binlerce umut taşır. Harflerin yaşantımızda umut olması umuduyla…

MUHAMMED ÖZKAN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN

GÖRSEL KAYNAKÇA
1.https://www.google.com/search?q=kitap&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiXyvPVnbPfAhVFl4sKHVSoAj8Q_AUIDigB&biw=1366&bih=656#imgrc=S96GhzBVZ_ub9M:
2.https://www.google.com/search?q=kitap&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiXyvPVnbPfAhVFl4sKHVSoAj8Q_AUIDigB&biw=1366&bih=656#imgrc=Anr2sAaCz208JM:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir