Beyza’nın Kadınları

Yönetmen: Mustafa ALTIOKLAR

Yer: Türkiye

Yıl: 2003

Oyuncular: Demet Evgar, Tamer Karadağlı, Levent Üzümcüoğlu

Film Türkiye’nin ilk psikolojik gerilim filmi olarak sinema tarihinde yerini almıştır. Beyza disosiyatif(çoklu) kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip bir anaokulu öğretmenidir. Kurbanlarınnın ayaklarını kesen bir seri katil ile Beyza arasındaki ilişkileri anlatan bir filmdir.

Beyza(Demet Evgar): Ebeveynlerini kaybettikten sonra yetiştirme yurdunda kalmaya başlamış ve oradaki öğretmeni tarafından psikolojik ve fizyolojik tacize mağruz kalmış, kendisine defalarca tecavüz edilmiştir. Başka bir aile tarafından evletlık alındığında bu anıları bilinçaltına gömmeye çalışmış fakat bununla baş edemeyince benliğinde parçalanmalar ve bölünmeler yaşamıştır. İçinde 4 farklı kadın barındıran Beyza bunun farkına 25 yıl boyunce varamamıştır. Anaokulu öğretmeni olan Beyza öğrencisi Elif’i fuhuş yapan annesinden korumak istemekte fakat elinden bir şey gelmemektedir.

Beyza’nın Kadınları:

            Ayla: Beyza’nın evlat edinilmeden önceki ismi olan Ayla yetimhanedeki çocuğu temsil etmektedir. Sürekli insanlardan korkmaktadır. Maalesef olayların en travmatik yönünü Ayla yaşamış bulunmaktadır.

Rabia: Ayla’nın kurtarıcı öğretmenidir. Evlatlık alınmasında katkısı büyüktür. Aynı zamanda karakterlerimizin içinde dinine en bağlı olan kişi de budur. Beyza yardım etmediği için Elif öğrenciye yardım etmekte, annesini fuhuştan kurtarmaya çalışmaktadır.

Dilara: Cinselliğe aşırı düşkün bu karakterimizin Ayla’nın yetimhanedeki öğretmeninden gelmektedir. Sex ve sigara bağımlılığına sahiptir. Asıl gücün cinsellikte olduğunu düşünmektedir.

Doruk(Levent Üzümcüoğlu): Psikiyatrist rolünde gördüğümüz bu karakter Beyza’nın eşidir. Aynı zamanda psikoloji biliminin yanlış ellere geçtiğinde insanları nasıl manipüle edeceğinin ve etik dışı davranan psikiyatrın ne gibi zararlara yol açacağının göstergesidir.

Film sert bir dille yazılmış ve aktarılmış olsa da hikayesi bakımından Türk sinemasının tam da ihtiyacı olan bir filmdir. Nitekim türk film standartlarının çok üstünde bir kaliteye sahiptir. Psikoloji bilimi sinema tarafından ancak halka anlatılabilir ve bu tarz filmlerin sayısı ne kadar artarsa insanların bilgi seviyeleri de o kadar yükselecektir. Ayrıca filmi izlerken Demet Evgar’ın oyunculuğu sizi etkisinde bırakacaktır. İyi seyirler…

Tuğçe ERDEM

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir