BAŞLARIM ŞİMDİ ANNELİĞE!

Kitabın Adı: Başlarım Şimdi Anneliğe!

Kitabın Yazarı: Şermin YAŞAR

Yayınevi: Elma Yayınevi

Baskı: 11. Basım/ Mart 2017

Sayfa Sayısı: 160

Fiyatı: 17₺

” Bir ÇOCUK doğduğunda bir de ANNE gelir dünyaya! “

         .                                                 Şermin YAŞAR

      Şermin YAŞAR, 1982 Berlin doğumlu olup Türk Dili ve Edebiyatı mezunudur. Uzun süre reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptıktan sonra, yetişkinlerin dünyasının sıkıcı olduğunu söyleyip çocuklarla oyun oynamaya ve bu oyunları yazmaya başladı. Kendi çocuklarıyla oynadığı oyunları  “oyuncuanne” instagram hesabında paylaşmaktadır.

Yazarın çocuk edebiyatı alanındaki kitapları: Çok Hayal Kuran Çocuk, Dedemin Bakkalı Çırak, Tilki Masalları

Başlarım Şimdi Anneliğe! kitabı anneliğe yeni başlayan, bebek bakımı konusunda aslında salt bilgiye değil de samimi, yaşamın içinden gerçek hikayelere ihtiyaç duyan ebeveynlere rehberlik eden, yol gösteren bir kitap. Şermin Yaşar’ ın 3 çocuğuna nasıl baktığı, ne gibi zorluklar yaşadığı, çocuk bakımına yönelik önerileri ve en önemlisi tüm zorluklarına rağmen bu sürecin güzellikleri bu kitapta çokça ve gayet samimi bir dille ele alınıyor.
Yazarın yetişkin alanındaki kitaplarıysa şöyle: Başlarım Şimdi Anneliğe!, Oyuncu Anne, Ev Yapımı Sihirli Değnek, Kötü Alışkanlıklara İyi  Öneriler.

Kitabın yazılış amacı yazarın ağzından şöyle açıklanmış: ” Çocuk büyütürken neyi, ne zaman, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana anlayışla gülümseyip “geçer” diyecek bir el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, böyle anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…”

Başlarım Şimdi Anneliğe! kitabında uykudan oyuna, tuvalet eğitiminden banyo yapımına, ilaç içmeden diş çıkarmaya kadar çocuk bakımına, eğitimine dair birçok yaşanmışlık yer alıyor. Bu yaşanmışlıklar bazen bilimsel bilgilerle bazen de tamamen büyüklerden öğrenilen bilgilerle destekleniyor. Yazar tüm bu durumları okuyucuya tüm samimiyetiyle hissettiriyor. Tamamen toz pembe, canım cicim bir süreç olarak anlatmıyor; zor yanlarını, sıkıcı hallerini de tüm içtenliğiyle aktarıyor.

Kitapta en sevdiğim bölüm ” Hariçten Gazel” adıyla verilen bölümler oldu. Birinde şöyle yazıyordu: “… Tüm bu iyi duygular kendi çocuğumuz için, hadi hadi yakın akrabalarımızın çocukları için geçerli. Başka çocuklar söz konusu olunca o sevgi dolu yürekler, taş kesiyor birdenbire. ….Eeee diğerleri ne olacak?” Burada yazar, günümüzün önemli sorunlarından birine değiniyor, eeee diğerleri ne olacak diye soruyor . Aslında okuyucuları tüm çocuklara karşı sevgi dolu bir yürekle yaklaşma, başkalarının da değerli olduğu konusu üzerine düşünmeye davet ediyor.

Bir diğer ” Hariçten Gazel” inde ise ” Bebeği büyütürken … Dünyanın en başarılı, en parlak zekalı, en yakışıklı ya da en güzel, en, en, en … potansiyelini yetiştirme isteği niye?

Yok abi, benimkiler normal olsun. Kendilerine bahşedildiği kadar zeki, o kadar başarı, o kadar güzel, ama biraz daha İYİ, biraz daha MUTLU, biraz daha MERHAMETLİ olsun.” diyor ve aslında modern dünyanın çocuk yetiştirme konusundaki  en büyük problemlerinden birine parmak basıyor. O kurstan o kursa koşturulan, en iyisi, en zekisi olsun diye zeka testleriyle sürekli “en” liği kabul ettirilmeye çalışılan, mükemmeliyetçi adeta yarış atı gibi yetiştirilen çocukların durumunu ortaya koyuyor. Aslında daha merhametli, daha mutlu olmalarının bu dünyayı güzelleştirme anlamında daha önemli olduğu üzerine düşündürüyor.

Kitabın oyuncaklarla ilgili olan bölümünde ise  Sunay AKIN’ın bir sözüne yer verilmiş: ” Gelişmiş , uygar ülkelerde oyuncaklar çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalan ülkelerde oyalansın diye verilir.” Gelişim Psikolojisindeki ‘ çocuğun  oyuncak sayısı ve çeşidinin fazla olması çocuğa zengin  bir çevre sunar ve gelişimini olumlu etkiler.’ bilimsel desteğinden de hareketle oyuncağın çocuğun yaşamındaki rolünü anlayabiliriz.

Başlarım Şimdi Anneliğe! kitabının çocuk gelişimine, eğitimine, psikolojisine meraklı olanlara, yeni anne olanlara ve sırtında destekleyici bir el arayanlara çokça yarar sağlayacağını düşünüyorum. Çocuk şenliğinde okumalar diliyorum.😊

“Gelişmiş, uygar  ülkelerde oyuncaklar çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalmış ülkelerde oyalansın diye verilir.”

                                                                                                         Sunay AKIN

 

HAZIRLAYAN,

Kübranur ÜÇÜNCÜ                                     

 

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir