Bağışlanan Terapi

Kitabın Yazarı: Irvin D. Yalom

Sayfa Sayısı: 272

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Basım Tarihi: 1. Basım, 2017

Kitabın Fiyatı: 32.50 tl

Varoluşçu psikoterapi ekolünün önemli temsilcilerinden olan Yalom, 1931 Washington doğumlu psikiyatrist, psikoterapist, varoluşçu, eğitimci ve yazardır. Zor geçen çocukluk yıllarında Yalom en büyük tutkusunun okumak olduğunu söylüyor. Şehir kütüphanesinden haftada iki gün zorlu bir bisiklet yolculuğu yaparak stokladığı kitapları okumak bütün haftasını alıyordu. Özel bir kitap seçimi yoktu o sıralarda ve kütüphane raflarının A ile başlayan kısmından Z ile biten kısmına kadar sırayla bütün kitapları okumuştu. Okuma merakı onda hayatta yapılabilecek en önemli şeyin kitap yazmak olduğu inancını geliştirmişti. Tıp fakültesine girdiğinde aklında Tolstoy ve Dostoyevski’ye yakın olabileceği psikiyatri mesleği vardı. Psikiyatride aradığı şeyi sonunda buldu. Psikoterapi de hastaların hemen hepsi kendi öykülerinin yazarıydılar ve hastayla birlikte bu öyküde ilk bakışta göze çarpmayan kimi gizemli bölgeleri aydınlatarak öyküyü bütünlüğe kavuşturma işi Yalom’un heveslerine çok uygundu.

Günübirlik Hayatlar, Aşkın Celladı, Nietchze Ağladığında, Ölüm Korkusunu Yenmek, Din ve Psikiyatri ve Divan önemli kitaplarındandır. Her kitabını birçok kez okunmaya değer güzellikte ve ders kitabı niteliğinde. Kitaplarının geneli hastalarıyla kurduğu ilişkiler, danışma süreçleri üzerinedir.

Bağışlanan Terapi’ yi yazma amacını şöyle dile getiriyor Yalom: “Gelecekte çeşitli eğitim disiplinlerinden gelen bir terapistler grubunun zahmetli lisansüstü eğitimini tamamlayacağına ve hatta HMO (Sağlık Bakım Örgütü) gerçeğinin baskısı altında bile, yaygın bir gelişme ve terapiye açık uçlu bağlılık göstermeye istekli, değişimi arzu eden hastalar bulacağına inanıyorum. Bağışlanan Terapi’ yi işte bu hasta ve terapistler için yazıyorum”.

Yalom, kitabın her noktasında gelecek kuşak terapistleri için önerilerde bulunuyor. Öncelikle öğrencilerin hizipleşmemelerini tavsiye ediyor ve etkin müdahalelerin birkaç farklı terapi yaklaşımından alındığı terapötik çoğulcuğu öneriyor. Kendisi büyük oranda bireylerarası ve varoluşçu ilkelerden hareket ediyor. Kitabın çoğunluğunda, bulunduğu tavsiyelerin temellerini bu yaklaşımlardan alıyor.

Kitap uyarılar, öneriler ve ilginç anekdotlarla dolu 85 bölümden oluşuyor. Bölüm sayısı biraz fazla gelmiş olabilir size, üstüne bir de ders kitabı niteliğinde olması gözünüzü korkutmasın, kitabın yazarı Yalom olunca işler biraz değişiyor. Terapist ve hasta arasında kurulan ilişki, terapi süreci ve terapide karşılaşabilecek sorunlar örnek vakalarla anlatılıyor.

Yalom, şimdiye kadar kullandığı ve faydalı bulduğu teknikleri okuyucuyla paylaşıyor. Ancak, terapide olması gerekenlerin yanında olmaması gerekenlere de değiniyor. Örneğin, terapistin kesin tanılardan kaçınması gerektiğini savunuyor. Bu düşüncesini de “Tanı kendisini gerçekleştiren bir kehanet olarak işlev görebilir” diyerek açıklıyor. Başka bir deyişle bir kez tanı koyduktan sonra bu tanının sınırları çerçevesinde danışana yaklaşmak, bazı önemli noktaları kaçırmaya neden olabilir. Başlangıçta belirli tekniklere dayanmak gerekebilir. Ancak; terapi, terapist ile danışan arasında kurulan ilişkiye göre şekillenir. Danışanın, terapistin de kendisi gibi bir insan olduğunu aklından çıkarmaması gerekir. Aksi halde terapi büyülü bir olay gibi algılanarak, aslında gerçek olmayan bir iyileşme etkisi ortaya çıkabilir.

 

Yalın, sade dille ne denli anlatılması zor olsa da o denli kolaylaştırmış Irvin D. Yalom. Okullarda ders kitabı niteliğinde olan kitapları olsun, nitelikli romanları ve hikayeleri olsun, gelecek kuşak terapistler için yazdığı başucu niteliğindeki kitapları olsun hepsi ayrı bir tat hepsi ayrı bir etkileyici. Okuyun bol bol okuyun.. Keyifli okumalar dilerim J

 

Betül Sertkaya

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir