YALNIZLIĞIN BİLİNMEYENLERİ

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakikadır.

“Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendisini sevmesindendir.”

                                                                   Irvin D. Yalom – Nietzsche Ağladığında

İnsan kendini yalnız hissetmesi de bu sevgiye dâhil edebilir mi? Yalnız olmak kendimizi ne kadar sevdiğimizin göstergesi midir? Aslında bu durum söz konusu duruma nerden baktığımıza göre değişkenlik gösterecektir. Yalom’un da dediği gibi insanın bütün hizmetleri kendisine yönelik hizmetlerdir.

Yalnızlık, bireyin var olan ilişkilerinden ne derece doyum aldığı, bireyin ne kadar mutlu olmasıdır (Doğan, 2009). Yalnızlık bireyin tek başına hissettiği öznel bir duygudur. Kalabalık bir grupta birçok insanla aynı anı yaşarken bile kişi kendini yalnız hissedebilmektedir. Yalnızlığın temelinde korku vardır. Bireyin yaşadığı bir olumsuz durum onu mutlu etmeyebilir, bu durum ona olumsuz duygu durumu yaşatabileceği gibi yalnızlaşmasına da neden olacaktır.

Genç-yaşlı, büyük-küçük, erkek-kadın fark etmeksizin toplumumuzun her kesiminde yalnızlık duygusunu hisseden, yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Günümüzde özellikle yalnızlığı en fazla hisseden kişilerin yaşlı insanlar olabileceği düşünülebilmektedir.

Claudia Hammond’in yaptığı araştırma ise bu düşüncelerin tam tersini kanıtlar niteliktedir. Hammond’in BBC ile yaptığı ortak ankete göre 75 yaş üstü yaşlıların yüzde 27’si kendilerini yalnız hissettiğini, 16-24 yaş grubundaki gençlerin ise yüzde 40’ı yalnızlık hissine kapıldıklarını ifade etmiştir.

İz Koçluk Kurucusu, Eğitim, Öğrenci ve DEHB Koçu Elgiz Henden, gençlere yönelik yaptığı araştırmasında da gençler arasında yalnızlık duygusunun oldukça fazla olduğunu kanıtlar niteliğinde birkaç bulguya dikkat çekmektedir.

Henden, 16-24 yaş aralığındaki gençlerin kendini yalnız hissetme oranını yaptığı araştırmalarda %32 olarak saptamaktadır. Bu yaş aralığındaki gençlerin aslında kendilerini daha iyi ve enerjik hissetmeleri gerekirken kendini yalnız olarak hisseden gençlerin saptanması oldukça üzücü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendini yalnız hisseden, yaş ortalaması 65 ve üzeri olan kişilerin oranı ise yine yapılan araştırmada çıkan sonuca göre %11 olarak ifade edilmektedir (Henden, 2018).

Günümüzde sosyal medya üzerinden kurulan arkadaşlıkların artması ile gençlerin duygu ve düşünlerini rahat ifade edememesi ayrıca yüz yüze kurulan ilişkilerden uzaklaşması onların yalnızlaşma sürecini de hızlandıran nedenler arasında yer alabilmekte olup, bu nedenler yapılan araştırmaları kanıtlar niteliğindedir.

Gençlerin bu durumun farkında olmaması yani kurdukları ilişkilerin onları ne kadar yalnızlaştırdığının farkına varamamaları nedeniyle bu durumu kendileri için olumlu görenler de oldukça fazla olabilmektedir. Collection yaptığı Yalnızlık Anketindeki bu bulgu nörolog John Cacioppo’nun fikirleriyle paralellik gösteriyor. Cacioppo’ya göre yalnız olmak güzel bir his olmasa da insanlar kendileri için yararlı olabileceğini düşünebilmektedir. Hayatımızda bizi arka plana iten etkenlerden yani dışlanma hissinden uzaklaştırabileceği savunulan görüşler arasında yer alabilmektedir.

“Sevmek için önce kendi benliğimiz üzerinde düşünmek gerekir. Bu da ancak yalnızlıkla mümkün olabilir.”

Alejandro Jodorowsky

Yalnızlık duygusuyla insanlar sosyal çevrelerini genişletmek isteyebileceği gibi yalnızlık hissiyatından da uzaklaşmak isteyebilmektedir. Bu nedenle sosyal becerilerini arttırmak istemeleri ve faaliyete geçmeleri oldukça normal görülmektedir.

Yapılan araştırmada, insanlar arasında ki etkileşimin en önemli etkenlerinden biri iletişim kurabilmektir. İnsanların ne hissettiğini anlayabilmek ve düşüncelerini paylaşabilmek oldukça önemli olabilmektedir. Araştırma gösteriyor ki yalnızlık hissi yaşayanlarda bu etkileşim oldukça zayıftır. Yalnızlık hissinden kurtulmak amacıyla sosyal ilişkilerini arttırmak isterken endişe duygusuna kapılarak süreci tam tersine çevirmekte mümkün olabilmektedir.

Albert Einstein’in “tüm dünyada tanınmış bir insan olmak ve kendini bir o kadar yalnız hissetmek çok garip” sözü yalnızlık duygusunun koşullardan bağımsız ve evrensel olabileceğinin güzel bir örneğidir (Anonim, ?).

Yalnızlık hissine genelde insanlardan uzaklaşma, üzgün olma hali de beraberinde eşlik edebilmektedir. Bu gibi duygudurum halini mevsimsel faktörlerin de etkilediği yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar arasında yer almaktadır.

İnsanların kış mevsiminde eve kapanması nedeniyle kış mevsimi yalnızlık hissini daha fazla hissettirdiği bir dönem olarak algılanmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular gösteriyor ki bu durum tam tersi sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır. Örneğin insanların yılbaşı gibi kutlamalarda bir araya gelerek yalnızlık hissinden uzaklaşabilmesi mümkün olabiliyor. Fakat yaz aylarında farklı yerlere yapılan tatilde insanların uzaklaşması, geride kalan biri için mutsuz ve yalnız hissetmesi kaçınılmaz bir his olarak ortaya çıkabilmektedir.

BBC’nin hazırladığı anket yalnızlıkla ilgili faklı bir özelliğe de dikkat çekmektedir. Haber şöyle devam etmektedir; “yalnızlık duygusu yaşayan insanlarda empati duygusu daha güçlüdür”. Yapılan ankette iki farkı empati sonucuna ulaşılmaktadır.

Bunlardan ilki, kişinin fiziksel olarak hissettiği acı karşısında üzülme derecesidir. Yani parmağımızın kesilmesi karşısında uyarılan acı şiddeti ile yalnızlık duygusuyla hissettiği üzülme eşit çıkmaktadır. Diğer bir sonuç ise kalabalık bir gruptan dışlanan birinin hissettiği dışlanmışlık hissi ile yalnızlık duygusu içinde olan kişinin duyduğu his çıkan sonuçlarda eşit çıkmaktadır.

Arzu UYAR

Psikolojik Danışman

Kaynaklar

  1. Gençler daha yalnız hissediyor. (2018, 20 Haziran). Erişim adresi: https://www.haberler.com/gencler-daha-yalniz-hissediyor-10966026-haberi/
  2. Yalnızlık sandığınız kadar kötü değil. (2017, 8 Aralık). Erişim adresi: https://aklinizikesfedin.com/yalnizlik-sandiginiz-kadar-kotu-değil/
  1. Yalnızlığın sonuçları. (t.y.). Erişim adresi: http://www.milliyet.com.tr/yalnizligin-sonuclari—-pembenar-detay-ruhsagligi-1300128/
  1. Doğan, T. (2009). Yalnızlık. Erişim adresi: https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_3349.htm
  1. Hammond, C. (2018, 3 Ekim). Yalnızlığa dair şaşırtıcı bulgular. BBC Türkçe. Erişim adresi: https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-45723281

Görsel Kaynaklar

  1. https://www.google.com.tr/search?biw=1366&bih=608&tbm=isch&sa=1&ei=R3zQW8ioGqnNrgSnpaC4DA&q=lonely+love&oq=lonely+love&gs_l=img.3..0i19k1l10.324146.326604.0.326803.11.11.0.0.0.0.270.1146.0j4j2.6.0….0…1c.1.64.img..6.5.998…0j35i39k1j0i30k1.0.haMm_Emblr0#imgrc=920nfAcSWXWPdM:
  2. https://www.kaptanhaber.com/yalnizlik-da-grip-gibi-bulasici/20072/
  3. https://www.google.com.tr/search?biw=1366&bih=657&tbm=isch&sa=1&ei=YbPRW8u1PM7prgTF85OgCw&q=noel+kutlamalar%C4%B1&oq=noel+kutlamalar%C4%B1&gs_l=img.3..0.22362.26650.0.26831.16.14.0.1.1.0.221.1846.0j9j2.11.0….0…1c.1.64.img..4.12.1847…35i39k1j0i67k1j0i5i30k1j0i24k1.0.hq2syNPziwc#imgrc=BW68SGSTj1ZT4M:
  4. https://www.dreamstime.com/stock-photo-hopelessness-hopeless-girl-weeping-psychologist-reassuring-her-image80673989