Günlük Davranışlarımız Kişiliğimizi Açığa Çıkarıyor Mu?

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

BBC’den Christian Jarrett’nin haberi tam da bu soruya cevap verecek cinste. Kişilik, bireyi diğerlerinden ayıran tutarlı ve kendine özgü davranışlar bütünü olarak tanımlanabilecek özellikler bütünüdür. Günlük hayatımızda kişiliğimizi ortaya koyan birçok davranışta bulunuruz. Örneğin, hemen yanı başımızda gerçekleşen bir tartışmaya uzaktan bakıp izlemeyi tercih edebilir ya da tartışmaya müdahil olup sorunu anlamaya, çözmeye yönelik somut bir adım atabiliriz. Tek bir davranış bile kişiliğimiz ile ilgili izler taşıyabilir.

Haberin detaylarına girecek olursak:  Personality and Individual Differences (Kişilik ve Bireysel Farklıklar) adlı dergide yayımlanan yeni bir araştırma, beş temel kişilik özelliğine özgü davranışları ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Ve sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Örneğin, dışa dönük insanlar partilere daha çok giderken, sorumluluk özelliği ağır basan insanlarda işlerini geciktirme ihtimali daha azdır. Burada bizleri şaşırtabilecek bir sonuç ise sorumlu insanların daha az kitap okuduğudur. Yine bu araştırma kapsamında ortaya çıkan bir diğer sonuç ise dışadönük insanların dövme yaptırma ihtimalinin daha yüksek olduğu ile ilgilidir. Yumuşak başlı ve uyumlu insanlar ise ütü yapma, çocuklarla oynama, bulaşık yıkama gibi işlerle daha fazla meşgul oluyor ve bunu muhtemelen başkalarını mutlu etme güdüsüyle yapıyor.

kişilik ile ilgili görsel sonucu

Çabuk sinirlenen nörotik insanlar ise sakinleştirici ya da anti-depresan alma gibi ruh sağlığını iyileştirecek türden aktivitelere daha çok zaman ayırmıştı. Fakat aynı zamanda çabuk parlama, başkalarıyla alay etme gibi anti-sosyal davranışlarda bulunduklarını da (muhtemelen kendi duygularını kontrol edemedikleri için) kabul ediyorlardı.

Açık fikirli ve yeniye açık insanlar şiir okuma, operaya gitme, esrar içme, sanat eserleri üretme, kahvaltıda baharatlı yiyecekler yeme, ev içinde çıplak dolaşma gibi etkinliklerde bulunuyordu. Bunların bir spor takımını tutma ihtimali de azdı. Araştırdığı çok sayıda ki aktiviteden dolayı bu araştırma oldukça etkileyici.

Fakat aynı kişilik-davranış bağlantısının farklı kültürlerde de görülüp görülmeyeceği önemli. Aynı zamanda, bir kısmına önceki araştırmalarda yer verilmiş olsa da, hala bakılması gereken binlerce farklı gündelik davranış bulunuyor. Bunların da kişilik özelliklerine göre dağılımı incelenebilir. Araştırma sonuçlarından dikkat çeken yönleri ortaya koyan haber bu şekilde. Toparlamak gerekirse, günlük hayatımızda yaptığımız birçok davranışın aslında kişiliğimizin bir ifadesi olduğu. Sorumlu insanlar daha fazla kitap okur gibi önerme ya da tahminlerin bu araştırma neticesinde doğrulanmadığı, aksine yanlışlandığını görüyoruz. Kişilik üzerine yazılan birçok kitap, yapılan birçok araştırma var ve kişiliğin görünen yüzünü ortaya koyan bu araştırma ve çalışmalar yapılmaya devam edecek.  Zira bunlar  henüz buzdağının görünen kısımları!

Yararlanılan Kaynak:

1- http://www.bbc.com/turkce/vert-fut-40002648, 22.05.2017 tarihli internet haberi.

Hazırlayan:

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman