Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Irvin D. Yalom psikoterapi alanında birbirinden başarılı yirmiden fazla eser vermiş olup alanında oldukça yetkin olan bir psikoterapisttir. Ruh sağlığı alanında öğrenim görenlerin ve uzman olarak çalışan herkesin muhakkak Yalom’ la yolu bir yerlerde kesişmiştir. Benimde favori yazarlarımdan biri olan kalemi güçlü yazarımız Irvın Yalom’ un kitaplarından bir derlemede bulunmak istedim.:)

1) Bağışlanan Terapi

Derin, sarsıcı ve uygulanabilir metodlar içeren bu kitap, yeni başlayan terapistler için adeta bir  kılavuz niteliğindedir. Yalom kitabını “Çalışmalarımda yararlı bulduğum görüş ve tekniklerin kendisine özgü bir birleşimidir.” diye tanımlıyor ve şöyle devam ediyor: “Bu görüşler o kadar kişisel, bildiğinden şaşmaz ve bazen de özgündür ki, okur başka bir yerde pek bulamaz.”

2) Ölüm Korkusunu Yenmek

Mahabharata’da sorulur: “Dünyadaki en mucizevi şey nedir?” Yanıt çevresindeki insanların birer birer öldüğünü görmesine rağmen hiç kimsenin kendisinin öleceğine inanmaması olur.
Yalom’a da çok ilham vermiş bir İtalyan atasözünde ise şöyle denir: “Oyun bittiğinde, oyun nasıl biterse bitsin bütün taşlar aynı kutuya konur.”
İşte bu iki anlayış arasında yapacağımız tercih, o kısacık hayatlarımızı nasıl yaşayacağımızı belirliyor. Yalom son dönem eserlerinde yaptığı gibi kendi perspektifinden bu iki anlayışı uzlaştırmaya çalışıyor.

3) Nietzsche Ağladığında

Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salomé, Nietzsche’den habersiz Breuer’e gelir. “Avrupa’nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin” der. Breuer, Salomé’yi tekrar görebilmek umuduyla “peki” der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade… ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar…
Kendisiyle ve hayatla yüzleşmekten çekinmeyenlere…

4) Her Gün Biraz Daha Yakın

Genç, yetenekli yazar Ginny Elkin ile psikiyatr Irvin Yalom özel seanslara başlarlar ve seanslara dair ayrı ayrı günlükler tutmaya karar verirler. Böylece, psikiyatr ve hasta ilişkisinin nasıl bıçak sırtında geliştiğini gözler önüne seren ilk kitap ortaya çıkar.

5)Aşkın Celladı

Bu kitapta,  Yalom’un, yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulunmaktadır. Yalom bu öyküleri aktarırken, bir insan olarak psikiyatrın terapi sürecinde karşılaştığı güçlükleri de, duygusal ve sürükleyici bir dille anlatıyor.

6)Bugünü Yaşama Arzusu

Irvin Yalom bu  romanında Schopenhauer’in psikolojik hayatının gerçek hikâyesini zarif bir biçimde romanına dahil ederek felsefe ve hayatı sorguluyor.

  Hatice Vildan Yıldız

Psikolojik Danışman