Şşş! Kızlar Bağırmaz!

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

     

     Yönetmenliğini Pouran Derakhshandeh ‘ in üstlendiği başrolünde Tannaz Tabatabaei ‘ in oynadığı 2013 İran yapımı bir filmdir. Başrol oyuncusu Şirin Naimi’dir. Bu filmde çocuk istismarı konu edilmektedir. Şirin evin tek kızıdır. Yıllarca kimseyle bir ilişki düşünmezken Emir Ali’yle evlilik kararı almıştır. Bu defa farklı olduğunu ve bu kararı konusunda ciddi olduğunu söylemektedir. Aynı şekilde Emir Ali de bu konuda herkese hatta ailesine bile karşı gelerek Şirin’le evlilik kararı almıştır. Gerçekten de her şey yolunda gitmektedir, ta ki düğün gününe kadar… Şirin kolyesi fotoğraf çekimleri sırasında koptuğu için lavaboya gitmiştir. Fakat gittiği gibi geri dönmemiştir. Geldiğinde bembeyaz gelinliği kanlar içindedir. Şirin evin kapıcısını öldürmüştür. İşin tuhafı ailesi de dahil olmak üzere bu kapıcıyı kimse tanımamaktadır.  Bu olaydan sonra Şirin tutuklanır. Şirin’in ağzını bıçak açamamakta kimseye bir şey anlatmamaktadır. Ailesi Şirin için avukat aramakta ama bir türlü bulamamaktadır. En sonunda Ferima Telayi adlı bir avukatla görüşürler. Bu avukatın daha öncesinde yine böyle bir dava geçmişi vardır. Uzun çabalar sonucunda Şirin’le görüşmeyi kabul ede . Şirin ilk görüşmede yine konuşmaz fakat avukat onun konuşacağını bilmektedir. Sonraki görüşmeye Emir Ali de katılmıştır. Başında Şirin yine konuşmazken Emir Ali’nin söyledikleri yüzünden bir anda çığlıklar içinde yaşadıklarını anlatmaya başlar. Emir Ali’nin söyledikleri onu etkilemiştir çünkü onu gerçekten sevmektedir.

Şirin sekiz yaşında bir kız çocuğudur. Babası çok yoğun çalışmakta aynı şekilde annesi de  kendi iş yerinde çalışmaktadır. Dolayısıyla kızlarıyla pek ilgilenememekte ve onunla vakit geçirememektedirler. Bu yüzden onu okula şoförleri getirip götürmekte ve onun bakımını üstlenmektedir. Fakat her şey böyle devam etmemiştir. Şirin artık eskisi gibi değildir. Çünkü evin şoförü Murat Saferheni’nin tecavüzüne uğramıştır. Sonraki süreçte Şirin okula gitmek istememekte okula gitse de eve gelmek istememektedir. Çünkü onu Murat almaktadır. Sürekli yüzünü yıkamaktadır artık kirli olduğunu düşünmektedir. Geceleri uyuyamamakta ve çığlıklarla uyanmaktadır. Bu durum uzun süre devam etmiştir. Çünkü Murat Şirin’i tehdit etmektedir. Bir zaman sonra oradan taşınmışlardır. Bütün bunlardan sonra dava genişletilmiş ve Murat Seferhani itiraf etmiştir ve Murat’ın bu konuyla ilgili yirmi yedi ayrı davası bulunmakta fakat hiçbirinden şikayet yoktur. Şirin o gün lavaboya gittiğinde kapıcının küçük bir kız çocuğuna karşı bu durumunu fark eder ve kızı kurtarmak için kapıcıyı öldürür. Bu durum ortaya çıksa bile Şirin idam edilecektir çünkü yeterli kanıt yoktur. Aslında Menzileti ailesinin ifadesi Şirin’i kurtaracaktır. Çünkü bu ailenin kızı da aynı durumdadır. Fakat aile itibarlarını düşündükleri için buna yanaşmazlar. Ve dava görülmeye başlar. Dava sırasında avukatın doktora sorusu şu olur: Bu tür vakaların etkisinin ne kadar sürdüğü? Doktor bunun etkisinin yıllarca sürebileceğini çocukluk dönemindeki vakaların kalıcı izler bırakabileceğini belirtmiştir. Depresyon şeklinde ortaya çıktığını ve en kötüsünün de mağdur olduğu halde kendini kirli görenler olduğunu söylüyor. Avukat son savunmasını hazırlamıştır. Seri katillerin suçu ortadadır çünkü ortada bir ceset vardır peki ya ruh öldürülürse bunun hesabını kim verebilir? Avukat geçenlerde okuduğu bir gazete haberini aktarır: Bir kadın iki kişi tarafından cinsel tacize uğramış, onların ellerinden kurtulup polise sığınmıştır ve anlaşılmıştır ki böyle otuz beş tane daha vaka vardır ve sorar, bu vakalardan neden kimsenin haberi yoktur? Çünkü herkes aile itibarını düşünmektedir. Ne yazık ki bu savunma da işe yaramamış ve idam kararı alınmıştır. Emir nişanlısını kurtarmak için maktulün ailesinden birini bulmaya çalışmış fakat bu da sonuç vermemiştir. Nihayetinde idam gerçekleşmiştir.

Filmin isminden de anlaşılacağı gibi toplumun yönlendirmeleri hepimizin hayatında önemli rol oynamakta ve birçok şeyi değiştirmektedir. Burada da yaşanılan toplumun normları gereği kadının bir söz hakkı olmadığı gibi değeri de hiçe sayılmıştır. Şirin gibi bu durumu yaşayan diğer kadınlar aile itibarını düşünmüş ve kendi hayatından olmuştur.

 

Ayşenur YÜKSEL

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Görsel Kaynakça

http://www.yenikaynak.com/sss-kizlar-bagirmaz.html

http://www.intersinema.com

Bugüne Kadar Toplam 988 Görüntülenme, (Bugün) 1 Görüntülenme