Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Film Künyesi:

  • Yapım yılı: 2015
  • Türü: Dram
  • IMDB Puanı:8,2/10
  • Yönetmen: Lenny Abrahamson
  • Yapımcı: Tessa Ross, Hartley Gorenstein
  • Senarist: Emma Donoghue
  • Oyuncular: Jacob Tremblay, Sean Bridgers ,Brie Larson, William H. Macy

 

 

 

 

Filme Dair  İnceleme:

Orjinal adı ‘Room’ olup, Türkiye’de Gizli Dünya adıyla vizyona giren filmin yönetmeni Lenny Abrahamson bu filmle beraber uluslararası olarak tanınmaya başlandı ve ilk Akademi Ödülü adaylığını da yine bu filmle beraber elde etti. Başrollerini Jacob Tremblay(Jack) ve Brie Larson (Ma) paylaştığı filmde; 5 yaşındaki bir çocuk olan Jack ve onun genç annesi Ma küçük bir odada yaşarlar. Oda olarak adlandırılan bu yaşam yerinde sadece tavandaki pencere ve televizyon sayesinde dış dünya ile bağlantıları olan anne-oğlun hayatları gerçekten trajiktir. Burada zorla tutulmaktadırlar. Ma tecavüze uğradığı adam tarafından esir alınmış ve o adamdan Jack dünyaya gelmiştir. Ma çocuğunun ruh sağlığını korumak adına çalışır. Jack’in normallik algısı oldukça farklıdır. Annesi ve İhtiyar adıyla tanıdığı babası dışında daha önce hiçbir insanla karşılaşmamıştır. Ma, daha önce defalarca kaçmayı denemiş ve başaramamıştır. Yaşadığı öğrenilmiş çaresizlikten dolayı esaretini kabullenir. Aklına gelen yeni bir planla tekrar denemeye çalışır. Jack’in ilk önce normallik algılarını ve dış dünyaya ilişkin bilgilerini değiştirir. Onun kaçması ve polise haber vermesiyle kurtulurlar. Jack tamamen yabancısı olduğu dış dünyayı anlamlandıramaz. Odaya dönmek ister. Filmin devamında ise yaşamlarının büyük bir bölümüne mal olmuş bu büyük travmadan sonra Jack ve Ma’nın yaşadıkları, ruh halleri, psikopatolojik durumlarını içeren sahneler yer alır.

Filme Dair Yorumlarım:

Jack ve Ma ‘nın hikayesine benzer üçüncü sayfa haberlerine muhakkak denk gelmişsinizdir. Bu filmde anlatılan tecavüze uğrayıp esir alınan kadın ve onun çocuğunun yaşadığı ilham dolu hikayesi beni oldukça etkiledi. Bu süreci yaşayan birinin ve yakınlarının yaşadıklarının hem bu kadar yalın, çarpıcı bir şekilde aktarılmasını hem de yaşadıkları derin ve çok boyutlu travmadan kurtulma hikayelerinin başarıyla sonuçlanışını hayranlıkla izledim.

Çoğumuz hayatımızda bizi oldukça etkileyen travmatik bir olayı yaşamış veya şahit olmuşuzdur. Zamanla yaşadığımız yas azalır ve travmanın etkilerinden kurtularak hayatımıza devam ederiz. Adeta kendiliğinden iyileşme süreci yaşarız. Ama bazı olaylar vardır ki, aylar, yıllar ve belki de bir ömür geçse de etkiler geçmez ve kişi bu travmadan etkilenmeye devam eder. Jack küçük bir çocuk olmasının etkisiyle yaşadıklarını bir şekilde normalize etmeye çalışırken, Ma’nın travmasının çok boyutlu olarak verdiği zararlar onda bu sürecin uzamasına sebep olur. Yakınlarının desteği ve sevgisi ile aldıkları profesyonel müdahale ve yardımların Jack ve Ma için nasıl önemli olduğunun filmde etkili bir şekilde işlenildiğini düşünüyorum. Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtilerini, anksiyete ile baş etme stratejilerini, müdahale seçeneklerini vb. görmek açısından da filmin izlenilmesinde yarar bulduğumu belirtmek isterim. Sevgiyle kalın.

                                                          HAZIRLAYAN: 

Hatice Vildan Yıldız

                                                                                             Yıldız Teknik Üniversitesi

Görsel Kaynakça:

http://www.beyazperde.com/filmler/film-228263/

Bugüne Kadar Toplam 2,091 Görüntülenme, (Bugün) 1 Görüntülenme