Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

Filmin Adı: Paprika – Papurika

Oyuncular: Satoshi Kon, Megumi Hayashibara, Toru Furuya, Koichi Yamadera, Toru Emori, Akio Otsuka

Yönetmen: Satoshi Kon

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu

Süre: 1 saat 30 dakika

Ülke: Japonya

 

Filmin Değerlendirmesi

Siz derin uykunuza dalmışken birilerinin bilinçaltınızın en gizemli bölümlerinden olan rüyalarınızı kontrol ettiğini hayal edebiliyor musunuz? Peki ya tamamlanması halinde bir makine yardımıyla uyanıkken bile rüyalarınıza müdahale edilebilmesini nasıl karşılardınız?

“Rem uykusu uykunun son aşamasında olur. Uzundur ve analiz etmesi kolaydır. Örneğin, ilk uykular kısa sanat filmleriyse sonrakiler uzun metrajlı filmlerdir.”

Film temelinde psikoterapistlerin hastalarını tedavi etmek amacıyla icat ettikleri Dc Mini isimli makinenin çalınması sonucunda gelişen olayları ele alıyor. Oldukça masumane başlayan bu serüven yanlış kişilerin makineyi çalması durumunda neler olabileceğini gözler önüne seriyor. Şimdilik ütopik sayılabilecek bir hikaye olsa da gelecekte yaşanması muhtemel bir olayın bir tür yansımasını seyirciyle buluşturan Japon sinemasına selam olsun.

İlk olarak Dr. Torataro Shima’ nın rüyasının çalınmasıyla birlikte sonu neredeyse ölümcül olabilecek olaylar zinciri başlıyor. Ekibin kalan kısmı olan Dr Seijiro, Dr. Chiba ve Kosaku Tokita ise makinenin kim tarafından çalındığını bulmak ve çalan kişinin makineyi yanlış amaçlar için kullanmasını önlemek adına araştırma yapmaya başlıyor. Karakterlerin atıldıkları maceralarda bir süre sonra bilinç ile bilinçdışını ayırt etmek zorlaşıyor. Gerçek dünyada altüst olan hikaye rüyalara sıçrıyor ve terapistler kendi rüyalarını makineye kaptırmadan çözüme ulaşmaya çalışıyorlar.

 

Makinenin mucidi, merak üzerine başlayan bir araştırma sonucunda Dc Mini’ yi ortaya çıkaran Dr. Kosaku Tokita. Böylesine önemli bir buluşa imza atan deha, film boyunca beklenenin aksine vurdumduymaz bir tavır sergiliyor. Bu sorumsuz davranış tarzı yüzünden de ekip arkadaşı olan Dr. Chiba tarafından sürekli uyarılıyor.

Filmin en kilit karakterlerinden biri olan Dr. Chiba ilk bakışta soğuk tavırları ile göze çarpıyor. Chiba’ nın insanlarla arasına koyduğu sınırlar aslında belli etmekten çekindiği duygularını gizleme amacı taşıyor. Kaskatı topladığı saçlarından klasik giyim tarzına kadar sahip olduğu her şey onun bu tavrını tamamlıyor. Kendisinin rüyalar alemindeki yansıması olan Paprika ise Chiba’ nın aksine sevecen ve neşeli tavrıyla herkesin sevgisini kazanmayı başarıyor. Bu anlamda Paprika, Chiba’ nın derinlerde kalan alt benliğine dair izler taşıyor. Chiba’ nın sakladığı her duygunun karşılığı ayna yansımalarında beliren Paprika’ yla değişiyor. Film boyu süregelen bu karşıtlar karmaşası sonlara doğru iki benliğin karşı karşıya gelişiyle alevleniyor.

Gelelim Dr. Seijiro’ ya. Ekibin şefi yani bir anlamda temel taşı olan terapist, yaşamını tekerlikli sandalye ile sürdüren bir engelli. Kendisi diğerlerinin araştırma çabalarına karşılık beyin takımının kaptanı olarak görevini sürdürmekte. Ancak kararlarına saygı duyulan biri olmasına rağmen sahip olduklarından çok daha fazlasını istemesi olayların gidişatını bambaşka bir yöne çekiyor. Burada da ilk akla gelen kavram “ödünleme” oluyor. Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak devam ettiği bu hayatta yürüme yetisi yerine geçebilecek bir başarıyı elde etmek istiyor. Bunun yolu da düşündüğünüzden çok daha fazlasını içeren rüyalardan geçiyor.

Filmin başında basit bir terapist gibi görünen Dr. Morio Osanai ise son sahnelerde etkileyici bir karaktere sahip olduğunu kanıtlıyor. Dr. Chiba’ ya beslediği saf aşk başarılı olabilmek adına kurduğu ittifakların bozguna uğramasına ve hizmet ettiği düşüncenin değerini yitirmesine sebep oluyor.

Bahsedilmeye değer karakterlerin bir diğeri ise Dedektif Toshimi Konakawa. Terapistlerin Dc Mini için yürüttüğü çalışmaların arasında o da kendi hikayesini tamamlamaya çalışıyor. Rüyalarının baş kahramanı olan katili yakalamaya yönelik mücadelesi, kabullenmekte zorlandığı gerçeklerin gün yüzüne çıkmasıyla sona eriyor.

Pek çok farklı karakterin buluştuğu ve psikoloji bilimi açısından ilgi çekici bir konuyu ele alan bu filmi beğeneceğinizi umuyor, iyi seyirler diliyorum.

Necla AYDOĞAN

Psikolojik Danışman