Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Filmin Adı: Kadın Kokusu (Scent of a Woman)

Oyuncular: Al Pacino , Chris O’Donnell , James Rebhorn , Gabrielle Anwar , Philip Seymour Hoffman

Yönetmen: Martin Brest

Yapım yılı: 1992

Yapım: A.B.D.

IMDB Puanı: 8.1

Filmden Bir Sahne: https://www.youtube.com/watch?v=F2zTd_YwTvo#action=share

 

“Bakmaktan Kaçtığımız Gün Öldüğümüz Gündür.”

Filmin Özeti:

Al Pacino’nun görme engelli albay Frank’ı  ve Chris O’Donnell’inde kolej  öğrencisi Charlie’yi canlandırdığı filmde; Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan görme engelli olan bir adama, bir nevi dadılık yapmaya razı olur ama iş, umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slate’in haftasonu için çok özel bir planı vardır. Bu plana yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, tango, limuzin ve daha bir sürü şey dahil olur. Bu planlarda Frank yanında Charlie’yi de istemektedir.

Filmin İncelenmesi:

Bakmak her insanın yaptığı veya yapabileceği bir şey değildir. Bakmak aynı zamanda salt gözlerle de olan bir eylem değildir. Bunu koklama duyusuyla da yapanlar vardır. Bakmayı istemektir mühim olan. Frank bakmayı koklama duyusu ile yapan bir karakter olarak dikkat çekmektedir. Al Pacino’nun dev oyunculuğu ile canlandırdığı Frank karakteri dışarıdan bakıldığında yaşlı, huysuzlukları ile çevresindekilerin canını biraz sıkan, kendine has kuralları ve prensipleri olan savaş gazisi bir albay olarak karşımıza çıkmaktadır. Frank aslında kolay incinebilen, hassas bir kişiliğe sahipken yaşadığı bir takım olaylardan ötürü girdiği savunma mekanizmaları nedeniyle dışarıya farklı bir imaj çizmektedir. Frank’ın daha sonra, okulda yaşadığı bir problemden ötürü başı dertte olan, Charlie ile yolu kesişir. Charlie ise saf, iyi yürekli ve hayat yolunda hiç bir tecrübesi olmayan bir öğrencidir.

İnsan psikolojisini oldukça iyi bir şekilde irdeleyen film iki karakterin sorunlarını birlikte çözmeye çalışmaları üzerine ilerler. Hayat yolunda birbirlerine önemli bir psikolojik destek kaynağı olan Charlie ve Frank mücadeleleri onlara birçok şey kazandıracaktır. Tüm klişelerden arınık  bir bakış açısıyla yoğrulan, koşulsuz bir sevgi veren dostluk öyküsünü konu  alan bu güzel ve naif filmde herkes kendine ve hayatına dair bir çıkarımda bulunacaktır.

Hatice Vildan Yıldız

Yıldız Teknik Üniversitesi

Bugüne Kadar Toplam 1,464 Görüntülenme, (Bugün) 1 Görüntülenme