İçimdeki Deniz Filminin Analizi

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Her şeye rağmen yaşamak ya da ölüm fermanını kendi kendine vermek: İçimdeki Deniz

Filmin Adı: Mar Adentro (İçimdeki Deniz)

Oyuncular: Javier Bardem, Marta Larralde

Tarih: 2005

Yapım: İspanya

Yönetmen: Alejandro Amenabar

 

 

 

Ötenazi konusunu en iyi işleyen filmlerden biri olan İçimdeki Deniz, Javier Bardem’in olağanüstü performansıyla uzun yıllar konuşuldu. Film işlediği konu ve seyirciyi hikayeye çekmesi itibariyle baştan sona seyirciyi etkisi altına alıyor.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Ramon Sampedro (Javier Bardem) : Yakalandığı hastalıktan ötürü yatağa mahkum kalan Ramon, hayata kendi felsefesiyle yaklaşan, insanlardan bağımsız, düşüncesini ifade etmeye çalışan biri. Film boyunca verdiği karardan ötürü kendisini yargılayan, onu anlayamayan insanlara söyledikleriyle hayatından sunduğu kesitlerle muhataplarına empati yaptıran Ramon, hayatını anlam üzerine kurmuş; anlamını yitirdiği hayatı ise yaşanmaya değer bulmadığı için ötenazi ile hayatına son vermek istiyordur. Çevresindeki insanlar zaman geçtikçe yaklaşık 30 yılı yatakta geçen bu adamı anlamaya başlarlar, ancak ötenaziyi düşünen binlerce insana örnek olma tehlikesi ne olacaktır?

Karakterin özellikleri: Teknik konularda başarılı, araştırmayı ve okumayı seven, bilgiye ve bilmeye değer veren, empatik özelliklerle kendisini donatmış, ben dili ile konuşan, hayatı ve hayatın anlamını sorgulatan biridir.

*Film ağırlıklı olarak Ramon ve ötenazi süreci hakkında bilgi verdiği için spoiler vermeme adına genel hatlarıyla bilgi vermek amaçlanmıştır.

 

Mücahit AKKAYA

İnönü Üniversitesi

Bugüne Kadar Toplam 2,825 Görüntülenme, (Bugün) 1 Görüntülenme