Hangisi Olmak İsterdiniz ? : TheDouble (Öteki)

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Filmin Adı: TheDouble (Öteki)

Oyuncular: JesseEisenberg, MiaWasikowska

Tarih: 2014

Yapım: İngiltere

Yönetmen: Richard Ayoade

 

 

Dostoyevski’nin yazdığı dönemde çok sert eleştirilere maruz kalan eseri Öteki’nin beyaz perdeye uyarlaması olan film, bir adamın yaşarken öteki yanıyla tanışmasını anlatıyor. Kuramlardan,  kişilik-sosyal çevre ilişkisinden çokça gözlemler yapabileceğiniz bir film.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Simon (JesseEisenberg):Hayatı  iş yeri ve evi arasındaki mesafeden ibaret olan, çevresi tarafından görmezden gelinen biridir. Çekingenliği ve içe kapanıklığı günden güne yalnızlaşmasına ve özgüvenden yoksun biri haline gelmesine neden olmaktadır. Simon karakterini izlerken yer yer öfkelenebilir, yer yer acıma duygusu ile hareket edebilirsiniz. Çekingen kişilik bozukluğunun özelliklerini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

James (JesseEisenberg): Simon’un öteki yüzü, karakter ise tam tersi. Karizmatik, centilmen ve neşeli havasıyla dikkatleri üzerinde toplayan biri. Davranışları göze batsa da, toplumda bu tarz bir kişinin nasıl da istediğini yapabildiğini görüyoruz. Film Simon ve James karakterleri etrafında GestaltTerapi’de geçen üst ben – alt ben (Top dog – underdog) arasındaki ilişkiyi kolayca görebilir; üst benin, alt ben karşısında ne kadar etkili olduğunu film boyunca görebiliriz.

Hannah (MiaWasikowska) : Hannah, güzelliği ile etrafındaki insanları büyüleyen, ilişkilerde sadakat ve sevgiyi ön plana çıkaran biri.

Filmi genel açıdan yorumlarsak tek bir kişinin iki yönüyle ele alındığı, insanların öteki yüzleri ile neler yapabileceklerini gösteren baskın benin, alt ben karşısında neler yapabildiğini görmemizi sağlayan, çekingen kişilik bozukluğunun bireye getirdiği tüm çaresizlikleri görebileceğimiz iyi bir uyarlama.

Mücahit AKKAYA

İnönü Üniversitesi