Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Ben X; Nic Balthazar’ın 2007 yılında yazıp yönettiği, başrollerinde Greg Timmermans,Laura Verlinden ve Marijke Pinoy’un yer aldığı Belçika yapımı dram-gerilim türündeki bir filmdir. Nic Balthazar, Belçika’da toplum baskısı altında olan ve yaşadığı zorluklara dayanamaması sonucunda intihar eden otizmli bir gencin haberlerinin etkisi altında kalması sonucu, insanları bilinçlendirmek adına bu filmi hazırlar. Flemenkçe’de “Ben bir hiçim” anlamına gelen “Ben X”, otizmli bireylerin hislerini de çok usta bir biçimde izleyiciye iletmiştir.


Filmimizin ana karakteri Ben, dahi otizmli lise öğrencisi bir gençtir. Hayatını saniyesine kadar planlı ve düzenli bir şekilde yaşamaktadır. Günlük hayatında çoğu arkadaşı tarafından sözlü ve fiziksel olarak şiddet gören Ben’in sanal dünyada farklı bir hayatı var. Online bir oyunda çok yüksek seviyelerde olan Ben oyun dünyasında oldukça “saygıdeğer” bir bireydir. Günlük yaşamında kötü hissettiği an, kendisini oyun dünyasında hissedip karşılaştığı zorluklarla savaşıp kazandığını düşünerek rahatlamaya çalışıyor. Kendini kötü hissettiği anlarda oyun arkadaşı Scarlite ile konuşarak, ondan destek alarak da kendini sakinleştiriyor. Ben oyun dünyasının yanında okul hayatında da oldukça başarılı bir öğrenci. Bu başarısı sınıf arkadaşlarınca yine alay konusu olur ve yine ezilir. Okulda bir gün yine arkadaşları tarafından ağır tahrike uğrayan Ben artık dayanamaz ve onlara bir ceza vermeye karar verir. Yaşadığı tüm anları kameraya kaydeden Ben yeni bir video çeker. Video, arkadaşlarından şiddet görmesiyle başlar; yaşadıklarından, hislerinden bahseder ve videonun sonunda kendisini denize atar. Bu videonun cenaze töreninde sevenleriyle birlikte kendisine şiddet uygulayan arkadaşlarının da izlemesini ister. Video sona erdiğinde herkes pişman olur ve Ben ortaya çıkarak eğer güçlü olmasaydı bunların yaşanabileceği mesajını verir.
Sonuç olarak, filmde otizmli bireylerin yaşadığı sorunlar, bireyin gözünden anlatılmıştır. Karakterin duygu durumunu, ailenin yaşadığı zorlukları ve dış dünyanın etkisi, baskısı ustaca seyirciye aktarılmıştır. Yaşamımızda kendimizden farklı herkesi anlamak dileğiyle..

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​HESNA ÇANDIR​
​​​​​​​​BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

GÖRSEL KAYNAKÇA
http://www.filmfestivals.com/files/images/BEN-X%20Banner.preview.jpg