Algıda Seçicilik ve Uçuş 655

ALGIDA SEÇİCİLİK VE UÇUŞ 655

Algıda seçicilik, aslında son zamanlarda çok popüler olan bir kavram. Özellikle sosyal medyada sık sık karşılaşır hale geldiğimiz bir durum. Peki nedir bu algıda seçicilik. Kısaca çevredeki uyarıcıların bazılarına dikkatin daha fazla odaklanması durumu. İnsan beyinin hangi uyarana odaklanıp hangisini algılayacağını bir çok etmen belirler. Bunlardan bazıları ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz , inançlarımız , tutumlarımız vs. dir.Yani bu kavram öylesine hayati bir kavram ki neyi nasıl algılayacağımızı belirliyor .Dolayısıyla dişi ağrıyan biri caddedeki dişçi tabelasını , hamile birisi sokaktaki hamile anneleri , aç birisi restoranları diğer uyarıcılardan daha önce algılayacaktır. İşte bu örnekler gereksinim ve beklentilerinizin algılamamızı nasıl etkilediğini göstermektedir. Ve bu durum bazen hayati durumları da etkiliyor. Uçuş 655 ‘ te olduğu gibi.

3 Temmuz 1988 ‘ de bir İran uçağı civardaki ABD donanmasından atılan iki füzeyle vuruldu. İran – Irak savaşının devam ettiği düşünüldüğünde belki normal gelebilir ancak düşürülen bir savaş jeti değil sivil bir yolcu uçağıdır. Bilanço : 290 hayatını yitiren vatandaş. İşte bu olayda algıda seçiciliğin beklenti boyutu yer alıyor. Askeri hareketlilik öylesine fazla ki her gelecek dakika bir saldırı ihtimaline gebe. Evet Amerikalılara göre her an İran’dan bir hava saldırısı olabilir. Evet bu beklenti aslında felaketin anahtarı desek yanlış olmaz.

Nitekim ABD donanmasından sivil uçağa gönderilen mesajların çok büyük bir oranı askeri kanaldan gönderilmiş. Evet uçağın sivil bir uçak olduğu pek düşünülmemiştir.

Çünkü beklenen askeri bir saldırı olma ihtimalidir.  Teknik olarak bu tür sivil uçaklar askeri kanaldan gönderilen mesajları alamaz. Durum böyle olunca uçaktan cevap alınamamış ve uçak düşürülmüş. Olay sonunda yapılan incelemelerde uçağın alçalmadığı belirtilmiş ama gemideki askerler alçaldığını algılamış ve ateş etmiş. Yıllar sonra olayla ilgili çekilen belgesellerde olayı gerçekleştiren askerlerin önceki yaşananlardan dolayı yoğun stres altında böyle bir algılama yanlışlığına girdiği belirtilmiş. Evet sonuç olarak istesek de istemesek de beklentilerimiz, ihtiyaçlarımız, inançlarımız, tutumlarımız hangi uyarıcıyı nasıl anlamlandıracağımızı yani algılarımızı etkiler.

Bu yazıda psikolojik bir kavram olan algıda seçicilik ile bir olayın bilimsel olarak ilgisi kurulmuştur. Olayın vicdani ve etik boyutu başka bir alanda ve yazıda ele alınabilir. Zira bilanço 290 kaybedilen hayattır. Olayın bilinçli yapılma düşüncesi bile insanı dehşete düşürmeye yetmektedir.

 

                                                                                                 Devran AKDAĞ

                                                                                               Psikolojik Danışman

 

Kaynakça

http://www.psikolojik.gen.tr/algida-secicilik.html4 ( Erişim Tarihi: 07.01.2018)

https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655 ( Erişim Tarihi: 07.01.2018)

https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655 ( Erişim Tarihi: 07.01.2018)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir