Aile Üyeleri Kronik Hastalıklarla Mücadelede Önemli Rol Oynuyor

Özet: Bir Penn State araştırmacısına göre aile üyeleri genellikle kronik hastalıklarla mücadelede önemli rol oynuyor ve bir ailenin yaklaşımı hasta için daha etkili, uzun vadeli yarar sağlayabiliyor.

Penn State’te insan gelişimi ve aile çalışmaları uzmanı ve de Sağlıklı Yaşlanma Merkezi üyesi Lynn Martire, diyetsel değişiklikler yapmak için beraber çalışmak gibi ailesel müdahale yaklaşımlarının kronik hastalıklarla mücadeleyi güçlendirmekte etkili bir strateji olabileceğini söylüyor.
Lynn Martire: Bazı aile grupları için, daha sağlıklı yeme alışkanlıkları ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmada beraber hedefler koymak hastayı takipte tuttuğu gibi diğer aile üyeleri de bundan fayda elde edebilir.
Martire, bu yöntemin hastanın tedavisinde olduğu gibi sağlık bakımı masraflarına da olumlu sonuçları olabileceğini söylüyor.
Martire: “Sağlık bakımı harcamalarının büyük çoğunluğu çocuklarda ve yetişkinlerdeki kronik sağlık sorunları tedavisi içindir. Kendi başına kronik hastalıkla mücadele, bu sağlık bakımı masraflarını kısabilir ve de ebeveyn veya eş gibi yakın aile üyeleri, hastalara hastalıklarıyla baş etmede yardımcı olabilir. Böylece, hasta ve aile üyesi ikilisini hedefleyen psikolojik ve davranışsal tedaviler, sağlık bakımı masraflarını düşürebilir veya yalnızca hastayı hedefleyen tedavilerden daha uzun süren etkileri olabilir.”
Martire, Amerikan Psikoloji Birliği tarafından yayımlanan Psikoloji Biliminde Güncel Yollar dergisinin Eylül sayısında çıkan Yakın İlişkiler ve Kronik Hastalıklarla Baş Etme: Dayanışma ve Müdahale adlı yazının ortak yazarı. Yazının diğer yazarı ise Carnegie Mellon Üniversitesi’nde psikoloji uzmanı olan Vicki Helgelson.
Yazarlara göre, hastalar ve aile üyeleri, kronik hastalıkla mücadele için bir strateji olarak hastaların hastalık semptomlarını gözlemek, tıbbi muayeneleri sürdürmek ve hastanın ilaç perhizine sadık kalmasına yardımcı olmak için beraber çalışabilirler. Martire: “Bu programların temel özelliği, sağlık sorunları etrafında iletişimi geliştirmek ve iyi bir özdenetiminin önündeki engelleri belirlemektir.”
Davranış değişikliğini korumak için teknolojinin kullanılması da umut verici bir yaklaşım olabilir, diyor Martire. Tedavi programları, hastaların ve ailelerin erişebilmelerini kısıtlayan sık seyahatler gerektirir. Web veya cep telefonu tabanlı programlar gibi teknoloji destekli yaklaşımlar, daha geniş bir hasta ve aile üyesi kitlesine ulaşabilir.
ABD nüfusunun geniş kesimlerinde internet kullanımının artırılması, programları çok sayıda hastaya ve ailelere düşük maliyetle ulaştırmak için özellikle çekici bir yöntem sunuyor. Ayrıca, sağlık ve hastalık yönetimi için web tabanlı müdahaleler çiftler için değiştirilebilir, diyor Martire.
Martire: “Ailenin hasta ve hastalıkla mücadele üzerindeki etkisi hakkında öğrenilecek kesinlikle daha çok şey var. Fakat, hastaların hastalıkla mücadelelerinin gelişip gelişmediğini görmek için aile üyelerinin sağlıkla ilgili belirli davranışlarını değiştirmeyi amaçlayan teori tabanlı müdahaleleri geliştirmek henüz mümkün değil.”

İngilizce aslından Türkçe’ye çeviren, Fırat ÖZTÜRK
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171016132642.htm

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın