A Street Cat Named Bob / Sokak Kedisi Bob

Film Künyesi

Yönetmen: Roger Spottiswoode

Oyuncular: Luke Treadaway, Ruta Gedmintas, Joanne Froggatt, Bob The Cat

 

Türü: Biyografi / Dram / Komedi

Yapım : 2016, İngiltere

Süre:  103 dk

Imdb: 7.4

Spottiswoode’nin yönetmenliğinden izlediğimiz gerçek bir hayat hikâyesinden beyaz perdeye uyarlanmış olan A Street Cat Named Bob (Sokak Kedisi Bob), madde bağımlısı bir gencin sokakta bulduğu yaralı kediyi evine almasından sonra değişen hayatını anlatmaktadır. Madde bağımlılığının evrelerine, rehabilitasyon merkezindeki işleyişe, kişiler arası ilişkilerde güven duygusunun önemine dair gözlemlerde bulunabileceğiniz bir filmdir.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

James Bowen (Luke Treadaway): Küçük yaşta ailesinin dağılması sonucunda sokaklarda yaşamını sürdürmeye çalışan, madde bağımlılığı ile savaşan son derece gayretli ve mücadeleci bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Yardımsever ve sevecen ruhu sayesinde hayatına Bob ile devam etmeye başlamıştır. Bob’un hayatına girmesi ile davranışlarında, duygularında, düşüncelerinde köklü bir değişiklik gözlenmektedir. Öncesinde kendi sorumluluklarını dahi almaktan kaçınırken, sorunlarıyla yüzleşmek istemezken bir anda Bob’un sorumluluğunu üstlenmiştir, hayatındaki öncelikleri değiştirmiştir. Sorumluluk almaya başladıktan sonra hayata daha sıkı tutunmuştur. Sosyal çevrenin desteği ve gerçek sevgiyi ona tattıran birinin varlığı ile hayatını düze çıkarma isteği artmıştır. Böylece izleyicinin gözünde daha güçlü, kararlı ve kendisinden emin bir James portresi çizilecektir.

Val (Joanne Froggatt) : James’in tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezindeki doktoru olarak tanıdığımız bir karakterdir. Hastalarını madde bataklığından çekip kurtarmak için tüm imkânlarını kullanmayı ilke edinmiştir. Meslek hayatındaki öncelikli amacı arınmak isteyen hastaların elinden tutup refaha çıkartana kadar bırakmamaktır. Val, James’in görünmez koruyucusu ve daimi destekçisi olmuştur.

Betty (Ruta Gedmintas) : İlgilenmeyi sevdiği için gönüllülük esasıyla hayvanlara yardımcı olan canlı ve neşeli bir kadın karakterdir. Bob sayesinde James’le yolları kesişir ve ikilinin ilişkisi hayatlarını paylaştıkları müddetçe ilerler. Fiziksel olarak birbirlerinin yaşamında var olamasalar da duygusal açıdan değişimlerin devamlı kaldığı gözlenmektedir.

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir