12 Years A Slave-12 Yıllık Esaret

Film Künyesi

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular:  Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch

Türü: Dram / Biyografi

Yapım : 2013, İngitere / ABD

Süre:  134 dk

Imdb: 8.1

Steve McQueen’in yönetmenliğinden izlediğimiz gerçek bir hayat hikâyesinden beyaz perdeye uyarlanmış olan 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret), özgür bir adam olan Solomon Northup’un talihsiz bir olay sonucunda köle oluşunu anlatmaktadır. Bir adamın özgürlük mücadelesini ve asıl gözlere çarpan hayatta kalma mücadelesini birbirinden sarsıcı olaylar çevresinde izleyebilirsiniz.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) : Müzik aşığı, eşine ve çocuklarına bağlı, özgür bir adamdır. Ancak yaşadığı bir olay sonucunda kendisini fiziksel ve duygusal bir zulüm içerisinde bulmuştur, inandığı medeni dünya alt üst olmuştur. İnsanlara güveninin sürekli olarak boşa çıkması sonraki adımlarında onu daha temkinli olmaya yöneltmiştir. Varoluşunu devam ettirebilmek ve sonrasında eski refah yaşamına erişebilmek için uzun yıllar boyunca asıl kimliğinden vazgeçerek yaşamıştır. Hayatta kalmanın ölümden kurtulmak değil, dikkatleri üzerine çekmemek olduğunu öğrenmesiyle davranışlarını değiştirmiştir. Etrafındaki olumsuzluklara ve ezilmişliğe rağmen asla pes etmemesi, özgürlüğüne tekrar kavuşacağına dair inancı hayatının en güçlü korumacısı olmuştur.

Edwin (Michael Fassbender) : Sadistik bir tarla sahibi olan acımasız bir beyaz adamdır. Onların sahibi olduğu gerekçesiyle bedenlerini de kendi istekleri doğrultusunda kullanabileceğine inanır ve bu hastalıklı düşüncesine dini alet etmektedir.  İd (haz) ilkesine uygun yaşamını sürdürmektedir. Otoriter kişiliğinin yanında sürekli olarak üstün olduğunu belirtmesi adaletsizliğin devamlı var olduğuna işaret etmiştir.

Patsy (Lupita Nyong’o) : Çalışkanlığı, itaatkarlığı ve güzelliğiyle Edwin’in dikkatini çeken bir köle kadındır. Tek isteği yaşamını sürdürmeye çalışırken bedenini de koruyabilmektir. Ancak bu konuda tek söz sahibinin kendisi olmaması onda varoluşunu sonlandırma isteği uyandırmıştır. Yönetmen bu karakterle salt çaresizliği seyirciye sunmuştur.

Filmi genel açıdan değerlendirirsek asla bir eğlence sineması olmadığını ve bizleri adalet üzerine düşünmeye sevk ettiğini söyleyebiliriz. Bir bireyin özgür olmasının önemi izleyiciye en iyi şekilde aktarılmıştır.

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir